fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking kancelarii prawniczych 2019: obsługa największych operacji na rynku

Wśród transakcji obsłużonych przez Allen & Overy było przejęcie Deutsche Banku, wymagające od prawników obsługi skomplikowanych operacji w krótkim czasie
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Eksperci uznali finansowanie restrukturyzacji Pesy za najważniejszy kontrakt 2018 roku.

Po raz siódmy przedstawiamy zestawienie najważniejszych dla polskiego rynku transakcji. Są one nie tylko zjawiskiem rynkowo-finansowym. Dają zajęcie bankom, maklerom giełdowym czy zarządcom funduszy inwestycyjnych, ale także prawnikom. Często to właśnie oni odgrywają decydującą rolę w negocjacjach kontraktów.

Czytaj także:

Obsługa wielkich transakcji wymaga nie tylko wiedzy o prawie i biznesie, ale też dużego potencjału ludzkiego, doświadczenia i zgrania organizacyjnego. Ten ostatni czynnik ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy negocjującym stronom zależy na szybkim sfinalizowaniu kontraktu. Z kolei prawnicy nie mają tego czasu zbyt wiele, bo ze względu na tajemnicę handlową bywają włączani do całej operacji nie od samego początku. To wszystko sprawia, że doceniamy kancelarie, które obsłużyły najwięcej wielkich kontraktów na rynku polskim i za granicą.

Kilka klasyfikacji

Najważniejsze transakcje, tak jak w poprzednich latach, klasyfikujemy w ośmiu kategoriach: fuzji i przejęć, transakcji funduszy inwestycyjnych (private equity), rynków kapitałowych – transakcji dłużnych, rynków kapitałowych – transakcji na akcjach, finansowania, restrukturyzacji, nieruchomości i transakcji zagranicznych. Ze względu na specyfikę każdej z tych kategorii, powołaliśmy osobne kapituły dla wyróżnienia wiodących transakcji w poszczególnych kategoriach. Pozwoliło to ekspertom z poszczególnych segmentów rynku na rzetelną weryfikację transakcji.

W skład tych gremiów weszli wybitni finansiści – przedstawiciele m.in. banków i funduszy inwestycyjnych. Ich codzienna praca polega m.in. na planowaniu i finansowaniu inwestycji, restrukturyzacji, doradztwie biznesowym i współpracy z dużymi spółkami. Ich doświadczenie sprawia, że mogli się stać kompetentnymi i obiektywnymi recenzentami zjawisk na polskim rynku. W skład tych kapituł wszedł także Witold Daniłowicz, radca prawny i prezes Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych. Członkinią kapituł była też Anna Wojda, szefowa działu prawa „Rzeczpospolitej". Jednak nie typowali oni transakcji.

Kapituły przyglądały się ponad 100 największym transakcjom, zgłoszonym przez kancelarie biorące udział w naszym rankingu. Prace wszystkich zespołów pozwoliły na wyłonienie 20 kontraktów najbardziej doniosłych dla polskiego rynku. Najważniejszą transakcję roku wybrała kapituła główna. Warunkiem zaliczenia danej operacji do zestawienia było jej zakończenie w 2018 roku.

Przy każdym z tych wielkich kontraktów pracowała co najmniej jedna kancelaria prawnicza. Po zidentyfikowaniu, które kancelarie pracowały przy konkretnych transakcjach, sporządziliśmy klasyfikację firm prawniczych obsługujących najbardziej znaczące operacje gospodarcze na polskim rynku. Licząc ich udział w transakcjach, na potrzeby naszego zestawienia braliśmy pod uwagę wyłącznie kancelarie działające w Polsce.

Uratowana jak amerykański Ford

Główna kapituła uznała, że transakcją roku było finansowanie Pesy – bydgoskiego producenta taboru kolejowego. Firma ta przechodziła głęboką restrukturyzację i wymagała wsparcia finansowego. Paradoksalnie, jej kłopoty wynikły – najogólniej mówiąc – z tego, że na jej produkty było bardzo wielu chętnych. Nie podołała ona realizacji wielkiej liczby zamówień i wymagała zmian organizacyjnych oraz kredytu. Pesie udało się pozyskać z rynku zewnętrzny zarząd, który zdołał udźwignąć ciężar niełatwej restrukturyzacji.

– Wyróżniliśmy transakcję finansowania Pesy, gdyż jest to dobry przykład porozumienia szerokiego grona instytucji finansowych w celu wsparcia cennego dla polskiej gospodarki przedsiębiorstwa, wizytówki polskiego przemysłu taborowego – uzasadnia Monika Karolak, dyrektor departamentu finansowania strukturyzowanego Banku Pekao SA, przewodnicząca naszej głównej kapituły transakcyjnej. Podkreśla ona rolę banków, które podjęły wysiłek, aby wspomóc polską spółkę, cieszącą się wielką renomą w kraju i za granicą.

– W polskim biznesie rzadko się zdarza, by właściciel dobrowolnie oddał stery firmy komuś spoza własnej organizacji – zauważa Anna Markowska, wicedyrektor departamentu restrukturyzacji i windykacji mBanku. Dodaje, że transakcja finansowania Pesy była wyjątkowa także dlatego, że wierzyciele odważyli się udzielić kredytów i limitów gwarancyjnych spółce, która bynajmniej nie kwitła, ale była w tarapatach finansowych. – Taki konsensus wśród instytucji finansowych jest godny uznania – podkreśla Markowska.

Z kolei Mieczysław Godzisz, prezes zarządu Hines Polska, porównuje sytuację Pesy do niegdysiejszej operacji ratowania Forda – marki cennej dla amerykańskiego rynku. – Ratowanie bydgoskiej firmy też było przypadkiem troski o markę, która swego czasu brawurowo wręcz zawojowała rynek polski i rynki zagraniczne. Zdecydowano się chronić wartość, która jest wymierna nie tylko finansowo, ale i prestiżowo dla całej polskiej gospodarki – komentuje Godzisz.

Prawnicy pomagają finalizować kontrakt

Inną znaczącą operacją przebudowy korporacyjnej, wyróżnioną przez ekspertów była restrukturyzacja Work Service. To największa w naszym regionie Europy firma świadcząca usługi rekrutacyjne.

– Ta transakcja zasługuje na uwagę m.in. ze względu na to, że przeprowadzono ją bardzo szybko – mówi Anna Markowska. Podkreśla, że czas jest niezwykle istotny w sytuacji kłopotów finansowych, a restrukturyzacja tej spółki, mimo swojej złożoności, przebiegła sprawnie i zakończyła się sukcesem.

Wśród transakcji dotyczących rynku nieruchomości eksperci wyróżnili nabycie 28 centrów handlowych przez konsorcjum Oaktree-Pimco-Redefine kosztem 950 mln euro. Mieczysław Godzisz ocenia tę transakcję jako dość odważne przedsięwzięcie jak na dzisiejsze czasy.

– Wobec rozwoju handlu internetowego uważa się, że centra handlowe stracą na znaczeniu jako miejsce sprzedaży towarów i w znacznej części będą się stopniowo przekształcały w centra rozrywki i rekreacji – mówi ekspert. Zastrzega jednak, że jego zdaniem obecnie powierzchnie handlowe są niedowartościowane z powodu takiego myślenia. – Transakcja ta pokazała też ponownie, że Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem nieruchomości – mówi prezes Hines Polska.

Członkowie kapituł wskazują, że wiele z wyróżnionych transakcji było nie tylko ważnych dla rynków finansowych, ale też bardzo skomplikowanych. Jedną z nich, w kategorii operacji funduszy inwestycyjnych było nabycie Robygu, znanego na krajowym rynku dewelopera. Prawnicy obsługujący tę transakcję relacjonują, że najpierw trzeba było przeprowadzić bardzo złożone badanie zgodności (due diligence) stanu prawnego, bo Robyg jako wielka firma, miał zawarte tysiące umów. Forma nabycia też była niecodzienna. Najpierw poprzez wezwanie do skupu akcji własnych na giełdzie, a następnie wyjście z giełdy i sprzedaż.

Do innych złożonych transakcji należało m.in. przejęcie firmy Solaris (producenta autobusów) przez hiszpańskiego producenta taboru kolejowego CAF, a następnie wspólna inwestycja w Solaris wraz z Polskim Funduszem Rozwoju. Eksperci podkreślają, że w przypadku wielu spośród wyróżnionych transakcji (np. kredytu dla Pesy czy przejęcia Deutsche Banku przez banki z grupy Santander) prawnicy pracujący dla różnych stron odegrali kluczową rolę w finalnym dopięciu kontraktu.

Wśród transakcji obsłużonych przez Allen & Overy było przejęcie Deutsche Banku, wymagające od prawników obsługi skomplikowanych operacji w krótkim czasie

Kancelaria Greenberg Traurig obsługiwała m.in. nabycie Robygu, czyli pierwszą inwestycję banku Goldman Sachs w Polsce

Najważniejsza transakcja ubiegłego roku, czyli finansowanie Pesy, była obsługiwana m.in. przez kancelarię Weil Gotshal & Manges

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA