fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking kancelarii prawniczych 2016: rynek usług prawnych ciągle rośnie

Kancelaria Dentons - I miejsce pod względem liczby adwokatów i radców prawnych w Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016
Łączne obroty kancelarii, które podały przychody za 2015 rok, wyniosły blisko 1 mld zł.

Sprawdź wyniki Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016

Oto Prawnik Pro Bono 2016

Zobacz galerię Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016

Rok 2015 był kolejnym dobrym rokiem na rynku usług prawniczych. Kancelarie przyznają jednak, że klienci są coraz bardziej wymagający: prawnicy mają nie tylko świetnie znać przepisy, ale też całe otoczenie biznesowe.

Obroty rosną

Przychody największej kancelarii na polskim rynku – Dentons, wyniosły w 2015 r. 179,5 mln zł, czyli aż o 26,3 mln zł więcej niż w 2014 r. To najwyższy wzrost obrotów spośród 50 kancelarii, które wzięły udział w rankingu i podały dane za ubiegły rok. Ich łączne obroty wyniosły blisko 1 mld zł.

Wzrost obrotów rok do roku zanotowało 29. Zyskami pochwaliło się tylko 19. Największy wygenerowała kancelaria z Wrocławia A. Łebek i Wspólnicy (4,7 mln zł) oraz Kochański Zięba i Partnerzy (4,6 mln zł).

Dobre wyniki to efekt wzrostu gospodarczego. Duże kancelarie nie narzekają na brak pracy. W 2015 r. najczęściej doradzały przy: finansowaniu i refinansowaniu inwestycji, obsłudze transakcji dłużnych i rynku nieruchomości. Liczącą się kategorią stały się też transakcje związane z ekspansją polskich firm na za granicę (transgraniczne).

2015 r. nie był łatwy na rynku pierwotnych ofert giełdowych (IPO) oraz fuzji i przejęć (M&A). Choć ten ostatni, jak wynika z obliczeń specjalistów, zanotował ponad 200 transakcji, o ponad 40 więcej niż w 2014 r. Ich wartość przekraczała 5 mln dolarów.

Zdaniem Krzysztofa Krawczyka, dyrektora zarządzającego CVC Capital Partners, większa ilość transakcji finansowania inwestycji wskazuje, że nasza gospodarka jest w fazie wzrostowej. - Dzisiejsza ich duża liczba może jednak skutkować wieloma restrukturyzacjami za kilka lat, gdy koniunktura się pogorszy - mówi Krzysztof Krawczyk.

Czas na transformację

Transakcje są coraz bardziej skomplikowane, w jednej uczestniczy nawet 15-20 prawników z poszczególnych kancelarii. Oprócz doskonałego przygotowania operacji od strony prawnej, klienci oczekują od kancelarii czegoś, co trudno zmierzyć i wycenić.

– Przedsiębiorcy chcą, żebyśmy zapewnili im ogólne poczucie bezpieczeństwa w biznesie, abyśmy rozumieli otoczenie regulacyjne danej firmy i trendy wykraczające poza przepisy prawa. Dla prawników to wyzwanie, bo często przechodzimy przyśpieszony kurs rozumienia obszarów pozaprawnych, zdarza się, że w skali ponadkrajowej – przyznaje Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający w polskim oddziale kancelarii Dentons.

W jego opinii największe kancelarie czeka budowa organizacji przypominających firmy z tzw. Wielkiej Czwórki, czyli Deloitte, E&Y, KPMG i PwC . Od lat dominują one na rynku audytu i konsultingu, ale za Oceanem już skutecznie konkurują w pewnych segmentach rynku z kancelariami prawniczymi.

W rankingu "Rz" wzięło udział aż 296 kancelarii (rok temu– 285). 174 z nich to kancelarie spoza Warszawy. Łącznie zatrudniają one prawie 7 tys. prawników, w tym ponad 4 tys. z uprawnieniami.

Liderzy 2015

Największa kancelaria Dentons – zwycięzca rankingu – zatrudnia 198 prawników. Drugą co do wielkości kancelarią jest Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, a trzecią Domański Zakrzewski Palinka. Na czwartym miejscu uplasował się CMS Cameron Mc Kenna.

Powiedzieli dla „Rz"

 

Leszek Niemycki, wiceprezes zarządu Deutsche Bank Polska

Wyniki Rankingu Kancelarii Prawniczych po raz kolejny wskazują na stabilny rozwój tej branży, jej elastyczność i umiejętność dostosowania się do aktualnej sytuacji rynkowej.

Radcy prawni czy adwokaci bez wątpienia pozostają profesjami ?o największym znaczeniu dla funkcjonowania wielu dziedzin życia publicznego oraz ekonomicznego, cieszą się przy tym dużym zaufaniem społecznym.

Wspieranie ich rozwoju jest więc niezwykle istotne, również z punktu widzenia sektora bankowego. W Polsce blisko 10 proc. małych i średnich firm prowadzą osoby wykonujące wolny zawód. Duża ich część działa właśnie w branży usług prawnych. Nie bez powodu więc banki tworzą odrębne procesy ułatwiające tej grupie zawodowej pozyskanie finansowania na zwiększenie skali biznesu, a dzięki temu wzrost konkurencyjności i mocniejszy wkład w rozwój polskiej gospodarki. Te uproszczone procedury dotyczą też najczęściej rozwiązań kredytowych dla tej grupy jako klientów indywidualnych.

Osoby działające w branży prawnej to także aktywni uczestnicy rynków finansowych, budują swój prywatny kapitał w sposób przemyślany, systematyczny, bardzo często przy wsparciu wyspecjalizowanych ekspertów doradztwa inwestycyjnego. Cenią sobie dostęp do rynków światowych i możliwość korzystania z wielu klas aktywów oraz innowacyjnych rozwiązań produktowych.

To wyjątkowo liczna grupa klientów private banking, oczekująca relacji na najwyższym poziomie z instytucjami finansowymi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA