fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radca prawny może doradzać poza działalnością gospodarczą

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wykonywanie na podstawie umowy-zlecenia dokładnie tych samych czynności co w ramach działalności gospodarczej nie oznacza, że umowę tę trzeba rozliczyć jako przychód firmy.

Z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wynika, że zasady opodatkowania zależą od umowy łączącej prawnika ze zleceniodawcą i nawet niewielkie różnice mogą decydować o różnych zasadach opodatkowania przychodu. Co do zasady radca prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać przychód z umowy od stowarzyszenia zapewniającego darmowe porady prawne poza firmowymi przychodami.

O interpretację wystąpił radca prawny, który miał zawrzeć umowę-zlecenie ze stowarzyszeniem świadczącym nieodpłatną pomoc prawną. Przedmiot umowy pokrywa się z przedmiotem działalności gospodarczej radcy. Ma nim być świadczenie pomocy prawnej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. Prawnik zawrze ze stowarzyszeniem jednak umowę jako osoba fizyczna, niezależnie od prowadzonej przez siebie kancelarii, co znajdzie odzwierciedlenie w jej treści.

Wykonujący zlecenie nie będzie ponosić ryzyka gospodarczego. W umowie znajdować się będą zapisy, że odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności. Nie dotyczy to tylko odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych. Ponadto prace będą wykonywane pod kierownictwem zlecającego, w punkcie nieodpłatnej pomocy w urzędzie gminy w określonym przedziale czasowym. Radca ma udzielać porad od poniedziałku do piątku, cztery godziny dziennie, za 59 zł brutto za godzinę. Zdaniem radcy przychód z takiej umowy może rozliczyć poza działalnością.

Dyrektor KIS podzielił stanowisko radcy, że w tych okolicznościach może wynagrodzenie od stowarzyszenia rozliczyć jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, poza działalnością gospodarczą, z uwzględnieniem 20-proc. kosztów uzyskania przychodu.

numer interpretacji: 2461-IBPB-1-1. 4511.7.2017.1.BK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA