#RZECZoBIZNESIE: Warszawa może skorzystać na Brexicie

Dzisiejszy program #RZECZoBIZNESIE prowadził Michał Niewiadomski. Jego gośćmi byli: Marek Rogalski, z DM BOŚ, Marta Zięba-Szklarska, szefowa Świata Kadr oraz Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Aktualizacja: 28.06.2016 10:56 Publikacja: 28.06.2016 09:45

#RZECZoBIZNESIE: Warszawa może skorzystać na Brexicie

Foto: Maciej Zienkiewicz

Z Martą Ziębą-Szklarską, szefową Świata Kadr będę rozmawiał o rynku pracy tymczasowej na progu wakacji. Powiemy o ofertach takiej pracy, a także o obowiązujących stawkach.

Praca sezonowa to cała turystyka i usługi - mówi Marta Zięba Szklarska i dodaje, że to doskonałe miejsce pracy dla uczniów i studentów i doskonała szkoła życia. 

Praca wakacyjna, zwłaszcza w branży hotelarskiej, jest trudna i ciężka. – Brakuje pracowników, którzy chcą się zaangażować i pracować dłużej – podkreśla Marta Zięba.

Należy pamiętać, że podpisać umowę należy podpisać na samym początku. A przynajmniej jak najszybciej. Wszelkie odwlekanie podpisywania umowy powinno sprawić, że pracownikowi powinno zapalić się światło alarmowe. Pracodawca, który odwleka podpisywania umowy o pracę zazwyczaj jest nieuczciwy i nie płaci po wykonaniu pracy. 

- W Polsce w pracach sezonowych dominują Ukraińcy. Polacy wyjeżdżają za granicę, a do nas przyjeżdżają Ukraińcy – podkreśla Marta Zięba i dodaje, że w Polsce jest już około miliona legalnie pracujących Ukraińców.

Jak Brexit wpłynie na polski rynek pracy? Czy Polacy wrócą w Wysp do Polski?

- Dobrze by było gdyby wrócili – mówi Marta Zięba, podkreślając, że mogliby przywieźć swoje doświadczenia. Jednak może się okazać, że nie będą chciały zostać w Polsce, głownie ze względu na niższe zarobki. Być może wyjadą do innych krajów Europejskich. Jednak zdaniem szefowej Świata Kadr dobrze by było, by wrócili ponieważ na polskim rynku pracy brakuje pracowników.

Moim drugim gościem będzie Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Tematem rozmowy będą wyjazdy wakacyjne Polaków. Sprawdzimy czy pojawiły się nowe destynacje w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

Polacy najchętniej spędzają wakacje w kraju - mówi Krzysztof Piątek. Za granicę najchętniej Polacy jeżdżą do Grecji, tuż za nią Hiszpania i Bułgaria oraz Chorwacja, a tradycyjne kierunki jak Egipt czy Tunezja spadły na odległe miejsca z powodu zawirowań politycznych oraz zagrożenia zamachami.

Gruzja jest coraz popularniejszym kierunkiem dla Polaków. - Gruzja będzie coraz popularniejsza - podkreśla Piątek dodając, że kraj ten rozwija infrastrukturę i zachęca turystów z Polski, którzy mogą tam jechać bez wiz.

- Wciąż jednak basen Morze Śródziemnego jest najbardziej popularnym kierunkiem turystycznym dla Polaków - podkreśla Piątek.

Ostatnim gościem będzie Marek Rogalski, z DM BOŚ, z którym porozmawiamy o rynku walutowym po decyzji Brytyjczyków w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Złoty nie odbił się po piątkowych spadkach spowodowanych Brexitem.

Złoty jest słaby, ale nie jest tak źle - mówi Marek Rogalski podkreślając, że analitycy prognozowali, że może się osłabić dużo mocniej,

Inwestorzy wyczekują tego co może się wydarzyć. Nie ma paniki - giełdy i waluty powoli odbijają.

Rynki oczekują, że w wakacje nie zostaną podjęte żadne radykalne zmiany. Nadzieję daje im także ostrożne zachowanie premiera Davida Camerona, który nie spieszy się z konkretnymi działaniami.

Brexit podkopie pozycję londyńskiego City. Duże firmy i banki mogą się przenieść na kontynent: Mediolan, Frankfurt a także Warszawa. - Teraz ważny jest dla nas dobry PR, zachęcający firmy i pokazujący, że jesteśmy dobrym miejscem biznesowym - podkreśla Marek Rogalski.

Zdaniem Marka Rogalskiego kurs funta będzie jeszcze spadać. - Myślę, ze za jednego funta będziemy płacić po 5 zł - podkreśla i dodaje, że czeka nas kilka miesięcy niepewności na rynkach walutowych i giełdach na całym świecie.

Z Martą Ziębą-Szklarską, szefową Świata Kadr będę rozmawiał o rynku pracy tymczasowej na progu wakacji. Powiemy o ofertach takiej pracy, a także o obowiązujących stawkach.

Praca sezonowa to cała turystyka i usługi - mówi Marta Zięba Szklarska i dodaje, że to doskonałe miejsce pracy dla uczniów i studentów i doskonała szkoła życia. 

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej