#RZECZoBIZNESIE: Nowy fundusz ma pomóc turystom

Dzisiejszy program #RZECZoBIZNESIE prowadził Marcin Piasecki. Jego gośćmi byli: Andrzej Halesiak, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao SA, prof. Cezary Wójcik, SGH i Filip Frydrykiewicz, dziennikarz Rzeczpospolitej

Aktualizacja: 15.06.2016 10:57 Publikacja: 15.06.2016 09:54

#RZECZoBIZNESIE: Nowy fundusz ma pomóc turystom

Foto: Maciej Zienkiewicz

Andrzej Halesiak, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao SA - opowie o ewentualnych skutkach Brexitu.

Groźba Brexitu osłabia złotego.

Inwestorzy uciekają do tzw. bezpiecznych przystani - uważa Andrzej Halesiak, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao SA. Inwestorzy wolą bezpieczne waluty jak frank czy dolar i decydują się na bezpieczne inwestycje.

Inwestorzy są pełni obaw a kierują się sondażami, które wskazują, że przewagę mają zwolennicy wyjścia z Unii Europejskiej.

Młodzi Brytyjczycy są zwolennikami pozostania w Unii, a zwolennikami wyjścia są starsi. Decyzja o tym jak zagłosować wydaje się kwesta emocjonalną a nie racjonalna. Dla starszych Brytyjczyków byłby to powrót do „starych dobrych czasów”.

Starsze pokolenie może zdecydować o przyszłości młodych – mówi Halesiak i dodaje że to implikuje dalsze konsekwencje m.in. obecność Szkocji w składzie Wielkiej Brytanii.

Prof. Cezary Wójcik, SGH, ogłosi u nas wielki program edukacyjny, z którym właśnie startuje.

Polskie uczelnie wypadły z rankingu najlepszych uczelni światowych. Świat poszedł bardzo naprzód, a polskie szkolnictwo nie nadąża za tymi zmianami.

- Problem polskich uczelni polega na tym, że polski system nie promuje najlepszych - podkreśla prof. Wójcik. Pieniądze nie załatwiają wszystkiego - podkreśla. Pieniądze pomagają w budowaniu dobrych uczelni.

Uważam, ze mamy wspaniałych i uzdolnionych młodych ludzi - podkreśla prof. Wójcik, dodając, że wielu z tych młodych zdolnych wyjeżdża za granice na studia.

Kiedy polskie uczelnie będą lepsze?

- Zmiany potrwają wiele lat - uważa prof. Wójcik, dodając, że nawet najlepsze polskie uczelnie jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, w pierwszej 50. najlepszych uczelni świata nie znajdą się w ciągu najbliższych 50 latach.

Filip Frydrykiewicz, dziennikarz Rzeczpospolitej, opowie o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma wypłacać turystom pieniądze w razie bankructwa biura turystycznego. To ma być tzw. drugi filar. Biura ubezpieczają swoją działalność, ale często nie starczało pieniędzy na zwrot wpłaconych przez klientów pieniędzy lub na ściągnięcie z zagranicy turystów biur, które ogłosiły upadłość.

Jednak w branży turystycznej trwa burzliwa dyskusja i sensowności TFG.

Turoperatorzy chcą ponosić jak najniższe koszty.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny  to na razie projekt. Nie wiadomo jak szybko zacznie działać. Sejm może go przyjąć najwcześniej w połowie lipca. Potem trzeba odczekać dwa tygodnie. - Raczej w tym sezonie nie liczyłbym na to, że zacznie działać - podkreśla Filip Frydrykiewicz.

Andrzej Halesiak, dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych Pekao SA - opowie o ewentualnych skutkach Brexitu.

Groźba Brexitu osłabia złotego.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej