fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Były szef ochrony Łukaszenki wziął łapówkę od Rosjan

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko
AFP
KGB Białorusi ujawnia szczegóły zatrzymania wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa.

Pułkownik Andriej Wtiurin został aresztowany jeszcze w kwietniu. Prezydent Białorusi osobiście zwolnił go ze stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa. Wtedy nie podano jednak szczegółów sprawy, a administracja Aleksandra Łukaszenki oskarżyła go o "działania, które dyskredytują wojskowego oficera".

W sobotę Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) opublikował oświadczenie, z którego wynika, że Wtiurin został zatrzymany w momencie, gdy przyjmował łapówkę w wysokości ponad 148 tys. dolarów od "przedstawiciela rosyjskiej ogranizacji komercyjnej". W zamian miał lobbować w interesie tej organizacji na terenie Białorusi. Z informacji KGB wynika, że Rosjanin również został aresztowany i oskarżony o przekazanie łapówki.

Według białoruskiego prawa Wtiurin może trafić za kraty nawet na 15 lat. Jeżeli zapadnie prawomocny wyrok, zostanie skonfiskowany cały jego majątek. W latach 2007-2014 Wtiurin był szefem Służby Ochrony Prezydenta, najtajniejszej służby specjalnej na Białorusi. Od 2014 roku zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Białorusi. Był uważany za jednego z najwierniejszych i najbardziej zaufanych współpracowników Aleksandra Łukaszenki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA