fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Emerytowany niemiecki policjant podejrzany o neonazistowskie pogróżki

AFP
Niemiecka prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie emerytowanego policjanta podejrzanego o wysyłanie e-maili z pogróżkami, podpisanymi nazwą neonazistowskiej grupy terrorystycznej.

W Niemczech narasta obawa, że potencjalnie agresywni antyimigracyjni nacjonaliści mogą zyskać oparcie w służbach mundurowych. To poważny problem w kraju, który pamięta ludobójstwa dokonane podczas II wojny światowej.

Emerytowany policjant i jego małżonka zostali zatrzymani w piątek. Funkcjonariusze przeszukali ich sprzęt komputerowy.

E-maile, wysłane do polityków tureckiego pochodzenia, podpisano "NSU 2.0", co jest odniesieniem do neonazistowskiego gangu "National Socialist Underground", który w latach 2000-2007 zamordował 10 osób, głównie imigrantów.

Prokuratura we Frankfurcie poinformowała, że 63-letni były policjant z Bawarii oraz jego 55-letnia żona wcześniej zwrócili uwagę policji w związku z przestępstwami na tle rasowym.

"Podejrzewa się, że wysyłali e-maile o treści obraźliwej, podżegającej do nienawiści i zawierającej groźby do polityków i innych osób" - przekazano.

W zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych landu Hesja powiedział, że wiedział o 69 takich wiedział. Jednym z odbiorców był Aiman Mazyek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów, który opublikował treść e-maila na Twitterze: "Heil Hitler". Twój, NSU 2.0".

Pojawiły się również doniesienia, że niektóre wiadomości zawierały zastrzeżone informacje o osobach publicznych, co sugeruje, że sprawcy mogli mieć dostęp do policyjnych baz danych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA