fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Francuska minister pisze do Google: Usuńcie zdjęcia więzień. To nie jest normalne, że są dostępne w internecie

"Król ucieczek" siedzi teraz w więzieniu w Vendin-le-Vieil. Zdjęcia placówki bez problemu można znaleźć w internecie
AFP
Francja zwróciła się z prośbą do Google o usunięcie z aplikacji internetowego giganta zdjęć, na których widać więzienia, w tym tego, z którego w tym roku ulotnił się przy pomocy helikoptera kryminalista nazywany "królem ucieczek".

Minister sprawiedliwości Nicole Belloubet powiedziała, że napisała do wyszukiwarki internetowej, aby poprosić o usunięcie wrażliwych zdjęć, ale po stronie kalifornijskiej spółki nie podjęto żadnych działań.

- To nie jest normalne, że zdjęcia budynków bezpieczeństwa, takich jak nasze więzienia, są dostępne w internecie - powiedział Belloubet w wywiadzie dla stacji radiowej RTL. - Napisałem do Google z prośbą o podjęcie działań, mających na celu usunięcie (zdjęć) dotyczących więzień, ale jak dotąd nic się nie stało - powiedziała. - Być może będę musiała poprosić o spotkanie z ludźmi, do których pisałem - dodała.

Rzecznik Google poinformował, że aplikacje takie jak Google Maps czy Google Earth wykorzystują obrazy z zewnętrznych źródeł.

- Dostarczyliśmy naszym dostawcom listę wrażliwych lokalizacji i poprosiliśmy ich, aby jak najszybciej podjęli niezbędne kroki w celu dostosowania się do prawa - powiedział rzecznik, dodając, że na liście znalazły się również elektrownie jądrowe i bazy wojskowe.

Tym (skradzionym) helikopterem uciekł trzy miesiące temu Redoine Faid
AFP

Minister pytana była w kontekście sprawy Redoine'a Faida, którego ucieczka w lipcu z otwartego dziedzińca kompleksu więziennego na południe od Paryża zwróciła uwagę na brak zabezpieczeń przeciw helikopterom w takich obiektach i obecność w internecie bardzo wyraźnych zdjęć lotniczych z terenu o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa.

Faid został ponownie złapany w zeszłym tygodniu - trzy miesiące po tym, jak jego wspólnicy wylądowali uprowadzonym helikopterem na dziedzińcu więzienia Reau, włamali się do budynku przez pomieszczenie, w którym osadzeni spotykają się z gośćmi, uwolnili przestępcę, po czym odlecieli w nieznane.

Nie była to pierwsza ucieczka Faida. Wcześniej ten seryjny złodziej, którego skazano za nieudaną napaść na ciężarówkę (w zdarzeniu zginęła policjantka), wziął czterech zakładników i wykorzystał dynamit, by wydostać się z innego więzienia.

Belloubet powiedziała, że Faid, który ogłosił strajk głodowy, znajduje się teraz w izolatce i nie można go odwiedzić. Osadzony jest w nowym więzieniu, w północnej Francji, którego zdjęcia są również łatwo dostępne w internecie.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA