fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Szykowali rekonstrukcję zamachu. Więzienie dla 15-latków

W opuszczonej szopie chłopcy gromadzili benzynę, metalowe śruby i kominiarki
Twitter
Dwóch brytyjskich nastolatków, którzy przygotowywali zamach na wzór masakry w Columbine High School w 1999 roku, zostało skazanych na 12 i 10 lat więzienia

Thomas Wyllie i Alex Bolland, w chwili zatrzymania - w 2017 roku - czternastoletni, zostało oskarżonych o przygotowywanie zamachu  na wzór ataku na Columbine High School w amerykańskim stanie Colorado.

20 kwietnia 1999 roku dwaj nastoletni uczniowie tej szkoły, Eric Harris i Dylan Klebold, weszli z bronią na jej teren i z broni palnej zabili 12 uczniów i jednego nauczyciela i ranili kolejnych 24 uczniów.

Sami popełnili samobójstwo. Nie zdążyli zdetonować przygotowanych ładunków wybuchowych.

Było to jedna z najbardziej krwawych morderstw w historii  USA popełnionych na terenie szkoły.

Brytyjscy nastolatkowie mieli być zafascynowani młodocianymi mordercami i planowali popełnić podobną zbrodnię w szkole w Northallerton w North Yorkshire.

Zostali zatrzymani jesienią 2017 roku, w ich domach znaleziono plany przygotowywanego zamachu.

I choć podczas przesłuchań tłumaczyli, że był y to tylko fantazje niemające wiele wspólnego z rzeczywistością, sąd nie uwierzył ich zapewnieniom.

Sędzia sądu w Leeds, Bobbie Cheema-Grubb, ogłaszając wyrok skazujący dla obydwu chłopców, uznała, że ich plany nie były "pobożnym życzeniem lub fantazją", ale realnym zagrożeniem z wykorzystaniem środków masowego rażenia. Sędzia orzekła, że chłopcy planowali przeprowadzić rekonstrukcję ataki z Columbine High School, za czym mają przemawiać zgromadzone dowody.

Thomas Wyllie został skazany na 12, Alex Bolland na 10 lat więzienia.

 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA