fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Finlandia: Posłanka chce rozszerzyć definicję gwałtu

123RF
Posłanka Sojuszu Lewicy Hanna Sarkkinen chce zmienić definicję gwałtu zapisaną w przepisach karnych, tak aby zachęcić ofiary przemocy seksualnej do dochodzenia sprawiedliwości - informuje yle.fi.

W czwartek fiński parlament ma zająć się propozycją zmian w prawie, które przewidują, że definicja gwałtu powinna być rozszerzona o sytuację, w której kobieta nie wyraziła zgody na stosunek seksualny.

Obecnie definicja gwałtu w przepisach karnych skupia się na tym, że do stosunku seksualnego dochodzi w wyniku przemocy lub groźby zastosowania przemocy.

- Obecnie założenie wyjściowe w przepisach dotyczących gwałtu jest takie, że ciało innej osoby jest automatycznie gotowe na seks, chyba że ofiara stawi fizyczny opór. Włączenie braku wyrażenia zgody na zbliżenie do definicji gwałtu będzie lepiej oddawało współczesne rozumieniem osobistego samostanowienia ws. seksu - tłumaczy Sarkkinen.

Rozszerzenie definicji gwałtu popierają młodzieżowi działacze Sojusz Lewicy, a także Partii Centrum, Partii Socjaldemokratycznej i Partii Zielonych.

Yle.fi zauważa, że już obecnie sędziowie biorą pod uwagę to, czy druga osoba wyraziła zgodę na seks w sprawach, w których istnieje podejrzenie, że doszło do gwałtu.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA