fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Londyn: Wyrok dla Polaków za obrzucenie muzułmanów bekonem

Flickr, James Shlell
Na 8 miesięcy więzienia skazał sąd w Londynie dwóch Polaków, którzy wtargnęli do meczetu i obrzucili bekonem modlących się tam muzułmanów.

Dwóch Polaków, 20- i 28-latek kilka miesięcy temu uczestniczyli w imprezie plenerowej w Camden na północy Londynu.

Pod silnym wpływem alkoholu wtargnęli do miejscowego meczetu, obrzucili modlących się tam wiernych plasterkami bekonu, krzycząc "smacznego!". Jak twierdzą, w ogóle nie pamiętają momentu wtargnięcia do świątyni, a swój czyn określili jako "moment szaleństwa".

Sędzia Peter Clarke, który wydał wyrok na Polaków, docenił, że przyznali się oni do winy i dlatego wyrok jest nieco niższy. Podkreślił jednak, że obrzucenie muzułmanów świńskim mięsem było dla nich tym bardziej dotkliwym przeżyciem, że świnia jest w islamie zwierzęciem nieczystym. Ponadto, jak powiedział sędzia, "dumą naszego kraju są tolerancja i gościnność dla różnych nacji i wyznań - od Polaków, przez muzułmanów po Żydów".

W tym kontekście sędzia Clarke przypomniał niedawne ataki na Polaków, do których doszło na Wyspach Brytyjskich i akty solidarności z nimi, które okazywali Brytyjczycy. Podkreślił też, że sądy muszą surowo podchodzić do wszystkich zdarzeń, które zaogniają relacje między nacjami zamieszkującymi Wielką Brytanię.  A że przestępstwo popełnione przez oskarżonych miało miejsce na tle nienawiści rasowej, sędzia nie zdecydował się na zawieszenie wyroku.

Obydwaj Polacy zostali skazani na karę 8 miesięcy bezwzględnego więzienia.

 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA