fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Cukier sprawcą wzrostów cen żywności na świecie

Adobe Stock
Choć wiosenne przymrozki nie spowodowały szkód w uprawach buraka cukrowego w Polsce, to ceny cukru mogą wzrosnąć, bo drożeje produkcja, a zapasy są małe.

Wyliczany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks cen żywności wzrósł w kwietniu do 120,9 pkt. To o 2 pkt, czyli o 1,7 proc. więcej niż w marcu i aż o 28,4 pkt, czyli 30,8 proc. więcej niż w kwietniu 2019 r. Wzrost ten był przy tym 11. z rzędu miesięcznym wzrostem wartości indeksu i wywindował go do najwyższego poziomu od maja 2014 r.

Za kwietniowy wzrost w największym stopniu odpowiadają rosnące ceny cukru, które podbijają obawy związane z opóźnieniami zbiorów w Brazylii i szkodami spowodowanymi mrozem we Francji. Subindeks FAO dla cukru wzrósł w kwietniu o 3,9 proc. w porównaniu z marcem i był o prawie 60 proc. wyższy niż w kwietniu 2020 r.

Straty związane z przymrozkami ominęły nasze uprawy. – Nie mamy sygnałów, by na polach rolników współpracujących z nami coś złego działo się z burakami cukrowymi, choć nie wszędzie jest tak dobrze – mówi „Rzeczpospolitej" Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer&Langen Polska. – Natomiast mamy informacje, że we Francji i w niektórych rejonach Niemiec fale przymrozków i brak opadów źle wpłynęły na uprawy – dodaje.

Wiosenne przymrozki w niektórych regionach Polski sięgnęły -6 stopni Celsjusza.

– W Polsce, nawet w słabych latach, produkujemy więcej cukru niż konsumujemy. Na rynek musimy jednak patrzeć szerzej, z punktu widzenia całej Unii Europejskiej. A w ubiegłym roku Unia wyprodukowała znacznie mniej cukru niż konsumuje – mówi jednak Roman Kubiak. Dodaje, że import cukru trzcinowego i jego rafinacja są dziś nieopłacalne, a Unia ma wyjątkowo małe zapasy, więc prawdopodobieństwo wzrostu cen jest bardzo duże.

– W Polsce na wzrost cen mogą też wpłynąć rosnące koszty produkcji: dużo wyższe koszty energii i certyfikatów CO2 czy wyższe ceny paliwa. To wszystko razem, sytuacja na rynku cukru oraz wzrost kosztów produkcji, może spowodować, że ceny wzrosną – ocenia prezes Pfeifer&Langen Polska.

Jego zdaniem bardzo trudno dziś powiedzieć, jak będzie wyglądać w tym roku światowy bilans cukru, bo oprócz wysokości zbiorów ma na niego wpływ wiele innych czynników. – My zaopatrujemy inne rynki poza Polską, przede wszystkim w krajach europejskich. Sprzedaż poza Unię była ostatnio śladowa, właśnie ze względu na duże zapotrzebowanie w Europie. Moim zdaniem nie będzie takich nadwyżek w produkcji, by to się zmieniło – mówi prezes Kubiak.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA