fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Rakietowe staże dla Polaków w gnieździe Patriotów

Bloomberg
Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon producent zestawów Patriot i dostawca oręża dla systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w polskim programie "Wisła" wyśle do swoich fabryk w USA siedmioro polskich studentów na dwumiesięczne praktyki.

Amerykanie pierwszych stażystów wyłowili spośród uzdolnionych studentów z politechnik w Łodzi, Kielcach, Krakowie i Wrocławiu. Na praktyki do kompleksu zakładów Raytheona młodzi Polacy pojadą już w lipcu.

- Nasz program ma na celu rozwój praktycznych i unikalnych profesjonalnych kompetencji uczestników a także dostarczenie przyszłym inżynierom doświadczenia w działaniu w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Praca w zbrojeniowym koncernie

Przyszli specjaliści będą zdobywać nowe, pożądane we współczesnym świecie umiejętności poprzez pracę w jednej z największych globalnych firm branży zbrojeniowej – podkreśla Pete Bata, wiceprezes na Polskę spółki Raytheon Integrated Defense Systems.

Studenci zapoznają się z działalnością firmy Raytheon i będą otrzymywali konkretne zadania, pracując w różnych działach spółki zajmujących się łańcuchem dostaw, inżynierią mechaniczną, zarządzaniem procesami technologicznymi i kontrolą jakości. Prezes Bata nie ukrywa , że program stażowy został ukierunkowany na rozwój umiejętności związanych z produkcją systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

Cenni specjaliści

W zeszłym tygodniu podczas redakcyjnej debaty nad konsekwencjami zbrojeniowego program Wisła dla polskiej gospodarki, Mariusz Cielma zbrojeniowy analityk i szef fachowegio pisma Nowa Technika Wojskowa zwracał uwagę, że już teraz należałoby zastanowić się jakie kroki podjąć aby na konkurencyjnym rynku pracy wyszkolić i zatrzymać niezbędnych i unikalnych specjalistów od obsługi systemu Patriot. Według redaktora naczelnego NTW nawet w USA zaczyna brakować doświadczonych operatorów rakietowej broni, przygotowywanych do zadań ogromnym nakładem kosztów.

John Baird John Baird, wiceprezes ds. Polski Raytheon Integrated Defense Systems potwierdził wówczas w "Rz", że Raytheon dostrzega problem, myśli o kadrach i zamierza wspierać w tym względzie także Polską Grupę Zbrojeniową , swego głównego partnera i beneficjenta programów offsetowych związanych z zamówieniem na Patrioty .

Informacyjne wyjazdy

- Już wkrótce coraz intensywniej będziemy poszukiwać zdolnych absolwentów polskich uczelni. – Już organizujemy staże, planujemy informacyjne wyjazdy do zakładów zbrojeniowego koncernu w Ameryce – zapowiadał dyr. Baird.

- Myślimy o przyszłości i o tym jak zatrzymać wartościową kadrę potrzebną do obsługi i serwisowania złożonych systemów uzbrojenia . Temu m.in. mają służyć budowane właśnie, długofalowe dobre relacje z polskimi firmami. Firma Raytheon wspiera edukację przyszłych pokoleń polskich inżynierów, pozwalając im zdobywać doświadczenia przy najważniejszych projektach sektora zbrojeniowego, jakim jest Polski Patriot – dodaje Pete Bata.

Studenckie staże w Raytheonie zostały zorganizowane we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i ambasadą USA w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA