fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy skonfiskowali pół miliarda złotych

Adobe Stock
Konfiskata rozszerzona się sprawdza – przekonuje Zbigniew Ziobro. Prokuratorzy zabezpieczają coraz większe kwoty. Kiedyś mogą one zasilić Skarb Państwa.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. Sprawcy, którzy wzbogacili się, popełniając przestępstwa, mają tracić majątki: limuzyny, wille, jachty, a nawet firmy. Tracić je mają także skazani za przestępstwa zagrożone karą powyżej pięciu lat więzienia.

– Tak się dzieje – mówił w poniedziałek Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Argumentował, że groźni przestępcy są pozbawiani w ten sposób nienależytego zysku oraz tracą możliwości kontynuowania działalności przestępczej na podstawie nielegalnie, w sposób kryminalny, zdobytego majątku.

Sprawdza się też instytucja zabezpieczeń majątkowych. W pierwszym półroczu 2012 r. zabezpieczono majątek o wartości ok. 100 mln zł, w tym samym okresie 2013 r. o wartości niespełna 100 mln zł, a w analogicznym okresie 2014 r. i 2015 r. o wartości ok. 160 mln zł. Natomiast w pierwszym półroczu 2017 r. zabezpieczono majątek sprawców o wartości 0,5 mld zł.

– To jest suma, której wcześniej prokuratura nie była w stanie wykazać – przekonywał Ziobro.

Po raz pierwszy śledczy zastosowali obowiązujące od końca kwietnia przepisy o konfiskacie rozszerzonej w lipcu 2017 r . Wówczas Marek K. stracił niemal wszystko, bo zajmował się uprawą marihuany.

Prokuratura zabezpieczyła majątek na poczet grożącego mu przepadku korzyści osiągniętych z przestępstwa. Zajęła samochody o wartości 40 tys. zł, pieniądze na koncie, ustanowiła także zakaz zbywania i obciążania nieruchomości o wartości 7,6 mln zł i obciążyła ją hipoteką przymusową do kwoty blisko 2 mln zł.

W sprawie Marka K. prokurator zastosował też przepadek przedsiębiorstwa, które nie było jego własnością, ale służyło do popełniania przestępstwa.

Na trop przestępców wpadli prokuratorzy z lubelskiego Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledztwo trwa, a mężczyźni przebywają w areszcie.

Z instytucji konfiskaty rozszerzonej skorzystali też prokuratorzy w śledztwie dotyczącym wyłudzeń w ramach karuzeli VAT-owskiej na kwotę przekraczającą 12 mln zł prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową we Włocławku.

Prokurator zajął m.in. samochód osobowy marki Mercedes AMG S63 Mansory zarejestrowany na firmę niemiecką, a używany faktycznie przez podejrzanego, o wartości ok. 3 mln zł.

W innym śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT związanego z obrotem paliwem, prokurator zabezpieczył między innymi awionetkę o wartości ok. 200 tysięcy złotych. W toku tego śledztwa ustalono, że korzyści z popełnionych przestępstw sprawcy transferowali na spółkę formalnie nie należącą do głównego sprawcy. Pomimo to prokuratorzy, stosując nowe rozwiązania prawne, zabezpieczyli pieniądze z rachunku tej spółki w kwocie 500 tysięcy złotych, nieruchomości i ruchomości, o łącznej wartości prawie 1 miliona 500 tysięcy złotych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA