fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy czekają na wyrok Strasburga

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Ponad 50 zdegradowanych wiosną 2016 r. czeka na rozstrzygnięcie swojej sprawy. Europejski Trybunał Praw Człowieka decyzje ogłosi dziś lub jutro.

Na stronach internetowych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pojawiła się właśnie informacja o zapowiedzi wyroków i decyzji, które zostaną opublikowane w najbliższych dniach. Rzecz dotyczy prokuratorów (ok. 50 osób), którzy po degradacjach z marca 2016 r. pół roku później złożyli skargi do Trybunału. Powód?

Zostali zdegradowani (w sumie 114 prokuratorów z byłej Prokuratury Generalnej i apelacyjnych oraz 20 z byłej prokuratury wojskowej) bez podania uzasadnienia i możliwości odwołania się od tych decyzji.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że przeniesienia do innych zadań służbowych odbywały się w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zachowaniem praw osób, których decyzje te dotyczyły.

Nieoficjalnie mówi się, że skargi najprawdopodobniej zostaną odrzucone. Powody są dwa. Po pierwsze, zabrakło tzw. fazy komunikacji w postępowaniu między Trybunałem a polskim rządem; po drugie, zdegradowani prokuratorzy nie wyczerpali drogi krajowej.

Co śledczy podnosili w skargach? Naruszenie dwóch artykułów konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: prawa do rzetelnego procesu sądowego i prawa do skutecznego środka odwoławczego. W żadnej skardze nie są formułowane roszczenia finansowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA