fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy apelują do Andrzeja Dudy ws. przywrócenia awansów poziomych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o przywrócenie instytucji tzw. "awansu poziomego".

Instytucja awansu poziomego została wprowadzona do polskiego systemu prawnego 1 lipca 2008 r. Przewidywała awans prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych po 15 latach nienagannej służby do stanowiska „prokuratora prokuratury okręgowej w prokuraturze rejonowej" oraz „prokuratora prokuratury apelacyjnej w prokuraturze okręgowej." Analogiczne zasady przewidziano dla sędziów.

Na nowoutworzone stanowiska w jednostkach wyższego szczebla przy jednoczesnym określeniu miejsca pełnienia służby w jednostkach macierzystych powołano około 700 prokuratorów i 1300 sędziów.

Stan ten nie trwał jednak długo. Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem krakowskiego Zbigniewa Ćwiąkalskiego przeforsowało w ekspresowym tempie zniesienie tych regulacji doprowadzając do uchwalenia 7 listopada 2008 r. stosownej noweli zmieniającej ustawy – o ustroju sądów powszechnych i prokuraturze.

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zwraca uwagę, że wielu prokuratorów i sędziów, którzy uzyskali awans poziomy nie pogodziło się z jego zniesieniem i nadal posługiwało się pieczęciami sędziów i prokuratorów. Wobec niektórych wszczynano postępowania dyscyplinarne z tego powodu.

Związek zauważa, że podzielając argumentację sędziów i prokuratorów prezydent Lech Kaczyński odmówił podpisania ustawy.

Zdaniem Rady Głównej Związku przez ponad 10 lat od likwidacji awansu poziomego nie udało się wypracować równie sprawiedliwych i zobiektywizowanych zasad awansu jak wówczas. W ocenie Rady Głównej nadeszła odpowiednia pora by wrócić do tych dobrych rozwiązań.

Związkowcy przypominają, że w listopadzie 2008 r. Prezydent  Lech Kaczyński upoważnił Andrzeja Dudę – wówczas Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta do reprezentowania go w sprawie ponownego rozpatrzenia ustawy znoszącej awans poziomy sędziów i prokuratorów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA