fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Donald Trump zamierza ułaskawić byłego doradcę

Michael Flynn
AFP
Prezydent Donald Trump miał poinformować swoich współpracowników, że planuje ułaskawienie byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Michaela Flynna, który przyznał się do winy w związku z oskarżeniem o składanie fałszywych zeznań przed FBI w czasie śledztwa dotyczącego mieszania się Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje Reuters.

Reuters zaznacza jednocześnie - powołując się na swoje źródło - że ostateczna decyzja ws. ułaskawienia Flynna jeszcze nie zapadła. Pierwszy informację o możliwym ułaskawieniu Flynna podał serwis Axios.

W poniedziałek Trump dał zielone światło do rozpoczęcia formalnego przekazywania władzy ekipie prezydenta-elekta Joe Bidena - jednocześnie deklarując, że będzie dalej walczył o zmianę wyniku wyborów, w czasie których - jego zdaniem - doszło do licznych nieprawidłowości. W wyborach z 3 listopada Biden zdobył 306 głosów elektorów a urzędujący prezydent - 232. Formalnego wyboru nowego prezydenta USA Kolegium Elektorów dokona 14 grudnia.

Flynn, emerytowany generał, w 2017 roku przyznał się do winy ws. oskarżeń o składanie fałszywych zeznań w związku z kontaktami jakie miał z ambasadorem Rosji w USA, na kilka tygodni przed objęciem urzędu prezydenta przez Trumpa.

Po pewnym czasie Flynn zaczął przekonywać, że prokuratorzy naruszyli jego prawa i zmusili go do przyznania się do winy.

Flynn był jednym z kilku byłych współpracowników Trumpa, którzy przyznali się do winy lub zostali skazani w związku ze śledztwem prowadzonym ws. mieszania się Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku przez specjalnego prokuratora, Roberta Muellera.

W marcu Trump deklarował, że poważnie rozważa pełne ułaskawienie Flynna. Prezydent mówił wówczas, że FBI i Departament Sprawiedliwości "zniszczyły" życie Flynna i jego rodziny.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA