fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Biden: W 2002 roku popełniłem błąd ws. Iraku

AFP
W czasie debaty prawyborczej w Iowa z udziałem kandydatów ubiegających się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich Bernie Sanders skrytykował swojego rywala, Joe Bidena, za zagłosowanie w 2002 roku w Senacie, które umożliwiło administracji George'a W. Busha przeprowadzenie inwazji na Irak - informuje Reuters. Biden w odpowiedzi przyznał, że popełnił błąd.

Sanders przypomniał, że on i Biden wysłuchali "tych samych argumentów" za inwazją na Irak, przedstawionych przez prezydenta George'a W. Busha i czołowych przedstawicieli jego administracji. - Ja uważałem, że kłamią i zagłosowałem przeciw - podkreślił.

Biden, były przewodniczący komisji ds. polityki zagranicznej Senatu, zagłosował wówczas za. Administracja Busha przekonywała, że dysponuje dowodami, iż rządzący w tamtym czasie Irakiem Saddam Husajn dysponuje bronią masowego rażenia. Po obaleniu Husajna okazało się, że Irak takiej broni nie posiadał.

- To był błąd, by wierzyć, że nie pójdą na wojnę - przyznał Biden. - Powiedzieli, że wyślą tylko inspektorów. W rzeczywistości świat zagłosował za wysłaniem inspektorów - a oni (administracja Busha - red.) i tak poszli na wojnę - dodał.

Biden przekonywał jednocześnie, że jako wiceprezydent u Baracka Obamy pracował na rzecz powrotu żołnierzy USA z Iraku do domu.

- To było błędne głosowanie, ale myślę o moim całościowym dorobku, wszystkim co zrobiliśmy i jestem gotów porównać to z każdym na tej scenie - podkreślił były wiceprezydent, który ze swojego doświadczenia w zakresie polityki zagranicznej czyni jeden z najważniejszych atutów w ramach kampanii prawyborczej.

To już siódma debata prawyborcza w Partii Demokratycznej, ostatnia przed głosowaniem w ramach prawyborów w Iowa.

Sondaże wskazują, że w Iowa o głosy elektorów powalczą Joe Biden, Bernie Sanders, Elizabeth Warren i burmistrz South Bend Pete Buttigieg.

Następna debata odbędzie się 7 lutego w New Hampshire. Kolejne zostaną zorganizowane w Newadzie (19 lutego) i w Karolinie Południowej (25 lutego).

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA