fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Impeachment: Pelosi chce aktu oskarżenia wobec Trumpa

AFP
Nancy Pelosi, spiker Izby Reprezentantów poinformowała na konferencji prasowej, że izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych ma przystąpić do postępowania ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

- Działania prezydenta poważnie naruszyły konstytucję - przekazała Nancy Pelosi. Zwłaszcza gdy mówi i działa w oparciu o przekonanie, że zgodnie z artykułem 2., może robić, co chcę. Nie - dodała.

- Fakty są bezsporne. Prezydent nadużył swojej władzy dla osobistej korzyści politycznej kosztem naszego bezpieczeństwa narodowego, wstrzymując pomoc wojskową - przekazała spiker Izby Reprezentantów.

Oświadczenie Pelosi nastąpiło dzień po tym, jak w komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów wyjaśnienia złożyli eksperci prawni. Na podstawie ich opinii sformułowane będą artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

W ramach śledztwa ws. impeachmentu kongresmeni próbują ustalić, czy Trump nadużył władzy wywierając presję na Ukrainę, by ta rozpoczęła śledztwo ws. Joe Bidena i jego syna Huntera w związku z interesami tego ostatniego na Ukrainie, a także śledztwo ws. domniemanej ingerencji władz Ukrainy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Od wszczęcia tych postępowań Biały Dom miał uzależniać udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA