fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Większość Amerykanów przeciwko usunięciu Trumpa

AFP
Większość Amerykanów uważa, że prezydent Donald Trump nie powinien zostać odwołany z urzędu - wynika z sondażu Uniwersytetu Quinnipiac.

Zaledwie 37 proc. respondentów uważa, że prezydent powinien zostać odwołany i usunięty z urzędu, innego zdania jest 57 proc. ankietowanych.

Impeachment popiera 4 proc. Republikanów i 73 proc. Demokratów. Przeciwko opowiedziało się 95 proc. Republikanów i 21 proc. Demokratów.

Sondaż został przeprowadzony między 19 a 23 września, przed tym jak Demokraci w Izbie Reprezentantów wszczęli formalne śledztwo ws. impeachmentu Donalda Trumpa, który został oskarżony o ubieganie się o zagraniczną pomóc w celu oczernienia potencjalnego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena, który ubiega się o nominację prezydencką przed wyborami w 2020 roku.

Spiker Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, ogłosiła wszczęcie śledztwa po spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z udziałem parlamentarzystów Demokratów. Pelosi podkreśliła, że działania Trumpa szkodzą bezpieczeństwu narodowemu i naruszają amerykańską konstytucję.

Zmianę stanowiska Pelosi ws. impeachmentu prezydenta wywołały doniesienia, że Trump naciskał na prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, w czasie rozmowy telefonicznej z 25 lipca, by ten pomógł mu w prześwietleniu Joe Bidena i jego syna, Huntera - ten ostatni pracuje dla firmy wydobywającej gaz na Ukrainie.

Źródło: USA Today
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA