fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Trump rozważa odejście od prawa ziemi

AFP
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego administracja poważnie rozważa skończenie z zasadą prawa ziemi (ius soli) czyli przyznawania obywatelstwa USA urodzonym w Stanach Zjednoczonych dzieciom osób, które nie są obywatelami USA i tych, którzy znaleźli się na terenie USA nielegalnie - informuje Reuters.

- Rozważamy to bardzo poważnie, obywatelstwo z racji urodzenia, kiedy masz dziecko na naszej ziemi, przekroczyłeś granicę, urodziło ci się dziecko - gratulację, jest teraz obywatelem USA... To jest po prostu śmieszne - oświadczył Trump w czasie konferencji prasowej przed Białym Domem.

Trump uczynił walkę z nielegalną imigracją filarem swojej prezydentury. Jednak - jak przypomina Reuters - wiele rozporządzeń wykonawczych wydanych przez prezydenta ws. polityki imigracyjnej było blokowanych przez sądy.

Trump już w październiku 2018 roku, w rozmowie z Axios zapowiadał, że skończy z zasadą prawa ziemi za pomocą rozporządzenia wykonawczego. Jednak, zdaniem ekspertów, takie działanie stanowiłoby złamanie konstytucji USA.

14 poprawka do Konstytucji USA, wprowadzona po wojnie secesyjnej, która miała zapewnić, że czarnoskórzy Amerykanie uzyskają pełnię praw obywatelskich, gwarantuje obywatelstwo "każdej osobie urodzonej lub naturalizowanej w USA".

Od czasu jej wprowadzenia poprawkę interpretowano w ten sposób, że większość osób urodzonych w USA - niezależnie od tego, czy ich rodzice byli obywatelami USA, czy nie - otrzymywała obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA