fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Ważny doradca ekonomiczny odchodzi z Białego Domu

Executive Office of the President of the United States [Public domain]
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu, Kevin Hassett "wkrótce" odejdzie ze stanowiska. Nie podał jednak powodu odejścia wysokiego rangą przedstawiciela administracji.

"Kevin Hassett, który wykonał świetną pracę dla mnie i dla administracji, wkrótce odejdzie (z Białego Domu). Jego bardzo utalentowany następca zostanie wskazany, gdy tylko wrócę do USA" - napisał Trump, który w poniedziałek zaczyna wizytę w Wielkiej Brytanii, a potem odwiedzi jeszcze kilka krajów w Europie.

Odejście Hassetta pokrywa się czasowo z konfliktami, w jakie uwikłały się USA z kilkoma ważnymi partnerami handlowymi. Od 2018 roku trwa wojna handlowa USA z Chinami, a w ostatnich dniach Trump zapowiedział nałożenie ceł na towary z Meksyku, jeśli kraj ten nie powstrzyma napływu nielegalnych imigrantów do USA.

W Białym Domu Hassett pracował od 2017 roku. Był m.in. odpowiedzialny za przygotowanie, wraz z zięciem Trumpa Jaredem Kushnerem, planu zmian w polityce imigracyjnej. Popierał też decyzję o wprowadzeniu w maju całkowitego embarga na import irańskiej ropy (wcześniej osiem krajów korzystało z wyłączenia jeśli chodzi o sankcje zakazujące handlu ropą z Iranu).

We wpisie na Twitterze Trump nazwał Hassetta "prawdziwym przyjacielem".

Reuters zwraca uwagę, że to kolejny przypadek odejścia z Białego Domu ważnego członka administracji. W tym roku ze stanowisk zrezygnowali, lub zostali odwołani m.in. sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Kirstjen Nielsen, dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Bill Shine i szefowa agencji rządowej odpowiedzialnej za wsparcie dla drobnego biznesu, Linda McMahon.

Hassett jako przewodniczący Rady Doradców Gospodarczych pełnił rolę głównego doradcy ws. gospodarczych dla wszystkich członków administracji prezydenta.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA