fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump o Maduro: Twardziel. Nie doceniliśmy go

AFP
Prezydent Donald Trump miał określić Nicolasa Maduro, nieuznawanego przez USA prezydenta Wenezueli mianem "twardziela" (ang. tough cookie). Zdaniem Trumpa przedstawiciele jego administracji nie docenili przywódcy Wenezueli, który utrzymał władzę mimo protestów zwolenników opozycji i uznającego się za tymczasowego prezydenta Juana Guaido.

Według "Washington Post", który powołuje się na przedstawicieli administracji, Trump jest niezadowolony z tego, jak z kryzysem w Wenezueli radzi sobie jego doradca ds. bezpieczeństwa, John Bolton. Trump ma żartować, że zaliczany do jastrzębi doradca chce go wciągnąć w wojnę.

W ubiegłym tygodniu Juan Guaido, przed protestami przeciwko reżimowi Maduro, które odbyły się 1 maja, wezwał wierną dotychczas prezydentowi armię do przejścia na jego stronę.

Jednak dowództwo armii pozostało wierne Maduro, a działania Guaido reżim w Caracas określił mianem "nieudanego zamachu stanu wspieranego przez USA".

Guaido od 23 stycznia uznaje się za tymczasowego prezydenta Wenezueli - i cieszy się uznaniem ze strony USA i 50 innych państw świata. Przewodniczący wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) domaga się rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich i uznaje, że wybory z 2018 roku, które zapewniły Maduro reelekcję, były niedemokratyczne.

Po tym, jak Guaido wezwał armię do przejścia na swoją stronę rozpowszechniając nagranie wykonane w bazie wojskowej w Caracas, na którym towarzyszyli mu ludzie w mundurach wenezuelskich sił zbrojnych, Bolton przekonywał, że Maduro chciał uciec z kraju na Kubę, ale powstrzymali go przed tym Rosjanie, czemu Moskwa jednak zaprzeczyła.

Trump ma obawiać się, że asertywne stanowisko Boltona w kwestii Wenezueli może wciągnąć USA w wojnę domową w tym kraju.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA