fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Koniec podawania informacji o liczbie ofiar dronów

AFP
Prezydent Donald Trump zmienił decyzję Baracka Obamy ws. podawania przez Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) informacji o liczbie cywilów zabitych w atakach dronów przeprowadzanych poza strefą działań wojennych - informuje BBC.

Rozporządzenie Baracka Obamy z 2016 roku miało na celu wprowadzenie większej transparentności w kwestii ataków z użyciem dronów prowadzonych przez USA.

Stany Zjednoczone coraz częściej wykorzystują samoloty bezzałogowe do ataków na cele związane z organizacjami terrorystycznymi, a także cele wojskowe.

Jednak zdaniem administracji Trumpa nałożony na CIA obowiązek raportowania liczby cywilnych ofiar takich ataków jest "zbyteczny" i odciąga uwagę agentów od ważniejszych zadań.

CIA prowadziło ataki z użyciem dronów w Afganistanie, Pakistanie i Somalii.

Zdaniem przedstawiciela administracji cytowanego przez BBC obowiązek informowania o liczbie ofiar takich ataków nałożony na CIA nie służy transparentności, lecz odciąga uwagę funkcjonariuszy wywiadu od ich podstawowych zadań.

Od teraz dyrektor CIA nie będzie musiał publikować dorocznych podsumowań dotyczących liczby ataków z użyciem dronów i liczby ofiar cywilnych takich ataków.

W pierwszych dwóch latach prezydentury Trumpa USA przeprowadziły 2243 ataki z użyciem dronów - administracja Obamy w ciągu ośmiu lat przeprowadziła 1878 takich ataków - wynika z szacunków Biura Dziennikarstwa Śledczego, think tanku z Wielkiej Brytanii.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA