fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Bogdan Klich o wizycie Donalda Trumpa: Chcemy od USA pieniędzy i butów

tv.rp.pl
Polska powinna mieć jak najlepsze relacje z Ameryką. Bez względu na to, kto jest prezydentem USA, ważne jest to, żeby sojusz polsko-amerykański trwał, a w kwestii bezpieczeństwa, żeby był ten sojusz „jak najbardziej zmaterializowany” – stwierdził w programie #RZECZoPOLITYCE senator Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich.

Czego Platforma oczekuje po lipcowej wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce? - Chcemy pieniędzy, które byłyby lokowane przez Amerykanów w ich pobyt tutaj na ziemi polskiej i chcemy jak najwięcej butów żołnierskich amerykańskich żołnierzy na ziemi polskiej – mówił Klich.

- Każdy but amerykańskiego żołnierza jest dla nas dodatkową gwarancją bezpieczeństwa. Dlatego też od prezydenta Trumpa rząd PiS-u powinien oczekiwać kilku rzeczy na przyszłość. Bo to, co już Amerykanie zrobili dla Polski, to już jest faktem dokonanym. Ale nie wiemy, czy Amerykanie będą wykładali pieniądze na pobyt swoich żołnierzy w przyszłości na ziemi polskiej i w jakiej wysokości – powiedział senator.

Klich oczekuje od rządu PiS podjęcia trzech tematów w rozmowach z Trumpem. - Polski rząd powinien oczekiwać przedłużenia tzw. European Reassurance Initiative, czyli Europejskiej Inicjatywy Wsparcia, z którą przyjechał do Polski prezydent (Barack) Obama w 2014 roku, która obowiązuje tylko do tego roku – powiedział na wstępie. - Po drugie poza pieniędzmi to jest przedłużenie stacjonowania brygady amerykańskiej w Polsce. Ona jest w tej chwili w Polsce, ale nieznana jest jej przyszłość. Prezydent Trump powinien ogłosić, że amerykańska brygada na ziemi polskiej będzie stacjonowała także w kolejnych latach – stwierdził. Polityk nie chciał jednak określić, o jaką perspektywę rząd powinien zabiegać. - To jest perspektywa długoterminowa, ja bym jej nie określał – dodał.

- Po trzecie oczekiwałbym od prezydenta Trumpa, że zostanie dokończona budowa bazy amerykańskiej pocisków przechwytujących, czyli „tarczy antyrakietowej” i że zostanie dokończona „o czasie”, tzn. w 2017 roku – powiedział na koniec Klich. - To są trzy rzeczy, których my będziemy oczekiwać jako opozycja podczas spotkania z prezydentem Trumpem – zadeklarował.

- I byłoby dobrze, gdyby prezydent Trump poszedł śladem prezydenta Obamy i przypomniał władzom polskim, że respektowanie zasad państwa prawa, praw obywatelskich i Konstytucji jest tym, co czyni sojusz polsko-amerykański nie tylko sojuszem interesów, ale także sojuszem wartości – zaznaczył na koniec gość Zuzanny Dąbrowskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA