fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

MS: nie planujemy kar za seks z prawie 18-latką

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje informacje portalu Gazeta.pl jakoby rozważało podwyższenie granicy wieku legalnego seksu do 18. roku życia. Portal twierdzi jednak, że dotarł do ministerialnych dokumentów, które miałyby potwierdzać postawioną w artykule tezę.

Chodzi o materiał pt. "Więzienie za seks z prawie 18-latką? Tak ostre prawo ma Watykan i Turcja. Tak będzie i u nas?" opublikowany dzisiaj w serwisie Gazeta.pl. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że zawiera on nieprawdziwe informacje.

MS wystąpiło do redakcji portalu Gazeta.pl z wnioskiem zamieszczenia sprostowania.

- Nieprawdą jest, że „Resort Zbigniewa Ziobry rozważa zmianę obowiązującego prawa i wprowadzenie w Polsce przepisów na wzór tych obowiązujących aktualnie np. w... Watykanie czy Turcji - karany miałby być seks z osobami poniżej 18. roku życia". Ministerstwo Sprawiedliwości nie podjęło prac nad takimi zmianami prawa ani nie ma tego w planach. Nieprawdą jest także stwierdzenie: "Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło już pierwsze kroki na drodze do zmiany przepisów. Ziobro poprosił departamenty prawne w swoim resorcie o opinię na temat planowanych zmian. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inicjatywa ministra spotkała się z pozytywnymi opiniami prawników resortu". Ministerstwo Sprawiedliwości nie podjęło żadnych kroków do takiej zmiany przepisów i nie planuje ich podejmować. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie prosił ministerialnych departamentów o opinię w tej sprawie, nie było takiej inicjatywy ministra - czytamy w sprostowaniu.

Resort Zbigniewa Ziobry poprosił wszystkich dziennikarzy o niepowielanie informacji podanych przez  Gazeta.pl.

Mimo przesłania sprostowania i telefonicznych wyjaśnień rzecznika prasowego ministerstwa Gazeta.pl rozszerzyła swój artykuł o dodatkowe informacje. Napisała, że dotarła do ministerialnych dokumentów, które miałyby potwierdzać postawioną w artykule tezę.

W drugim komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że żaden z dokumentów, na które się powołuje portal, nie wskazuje na rozpoczęcie czy choćby plany rozpoczęcia prac legislacyjnych zmierzających do podwyższenia do 18 lat granicy okresu ochrony małoletnich.

- Są to wyłącznie opinie prawników będące podstawą negatywnej odpowiedzi na pytanie mieszkanki Brwinowa, która w piśmie z 23 sierpnia 2016 r. zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości o „rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do podwyższenia - do ukończenia 18 lat - okresu ochrony osób nieletnich przed nadużyciami seksualnymi (art. 200 Kodeksu karnego)" - twierdzi  MS.

Jak wyjaśnia resort, odpowiedź przygotował – zgodnie z kompetencjami – Wydział Prawa Karnego Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Urzędnicy Wydziału poprosili o opinie prawników z innych departamentów, aby mieć podstawę do opracowania rzetelnej i wyczerpującej odpowiedzi. To standardowa procedura obowiązująca w Ministerstwie w przypadku przygotowywania odpowiedzi na każdy list obywatela dotyczący inicjatywy legislacyjnej. Na podstawie uzyskanych opinii prawnicy Wydziału Prawa Karnego 28 października 2016 r. przekazali mieszkance Brwinowa negatywną odpowiedź - informuje ministerstwo.

- Formułowanie w publikacji portalu Gazeta.pl wniosków, że „Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło już pierwsze kroki na drodze do zmiany przepisów”, a „Ziobro poprosił departamenty prawne w swoim resorcie o opinię na temat planowanych zmian" jest celowym wprowadzaniem w błąd opinii publicznej. Tym bardziej zasługującym na potępienie, że Gazeta.pl zlekceważyła przekazane jej w tej sprawie przez Ministerstwo wyjaśnienia - uważa MS.

Resort zapowiada podejmowanie kroków prawnych  wobec portalu Gazeta.pl, a także wobec wszystkich redakcji, które mimo otrzymania sprostowania będą powielały nieprawdziwe informacje Gazety.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA