fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Projekt ustawy w sprawie powołania państwowej komisji do wyjaśniania przypadków pedofilii

Adobe Stock
Powołany organ ma badać, czy dochodziło do zaniedbań lub błędów w postępowaniach dotyczących przestępstw seksualnych przeciw dzieciom.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy w sprawie powołania państwowej komisji do wyjaśniania przypadków pedofilii.

Czytaj także:

Wbrew postulatom zgłaszanym po ujawnieniu spraw pedofilii wśród duchownych komisja ma badać też inne sfery: identyfikować zaniedbania i zaniechania organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną lub związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem i leczeniem, a także samorządów zawodowych, Kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych.

Komisja ma wydawać postanowienia o wpisie do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym i zawiadamiać o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii czy też alarmować, że nie było zawiadomienia, choć jest podejrzenie zaistnienia przestępstwa.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA