fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Będą kolejne zmiany w nowelizacji kodeksu karnego

Fotorzepa, Rafał Guz
W pierwotnym projekcie mowa była o zmianie jednego przepisu. W wyniku autopoprawki jest ich kilkanaście.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka debatowała we wtorek nad autopoprawką do kolejnej już noweli kodeksu karnego. Posłowie opowiedzieli się za, choć te uchwalone w ekspresowym tempie w czerwcu jeszcze nie zdążyły wejść w życie.

Co więc się zmieni? Będzie surowiej dla recydywistów oraz sprawców przestępstw przeciw wolności seksualnej.

Posłowie opozycji zwracali uwagę, że propozycje przedstawione w autopoprawce daleko wykraczają poza zmianę proponowaną w pierwotnym projekcie.

Projekt noweli kodeksu karnego, którego dotyczy autopoprawka, wpłynął do Sejmu w kwietniu. Pierwotnie wprowadzał zmiany tylko w jednym artykule. Chodziło o dodanie przepisu, że „kto przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym (...) podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu". To miała być korekta ze względu na przepisy unijne. Tymczasem zaproponowana przez rząd autopoprawka zakłada zmiany w kilkunastu artykułach.

Autopoprawka dotyczy zaostrzenia odpowiedzialności karnej wobec szczególnej kategorii sprawców, jakimi są sprawcy popełniający przestępstwo w warunkach recydywy. Rząd proponuje mianowicie zaostrzenie warunków odpowiedzialności wobec wielokrotnych recydywistów. To sprawcy, którzy przynajmniej trzykrotnie zostali skazani na kary pozbawienia wolności, a mimo to w świetle obowiązującego prawa mogą dziś liczyć na wymierzenie kary więzienia w dolnych granicach.

Po zmianie sąd będzie musiał wymierzyć im karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości od podwójnej wysokości dolnego zagrożenia do górnej granicy zwiększonego o połowę.

W autopoprawce przewidziano także odrębne, surowsze zasady wymierzania kary wyłącznie wobec sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA