Zbigniew Ziobro o decyzji SN ws. drukarza

- Sąd Najwyższy wypowiedział się przeciwko wolności. Stanął po stronie przemocy państwa w służbie ideologii aktywistów homoseksualnych - powiedział Zbigniew Ziobro o wyroku ws. drukarza, który odmówił usługi fundacji LGBT.

Aktualizacja: 14.06.2018 17:40 Publikacja: 14.06.2018 17:26

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ziobro wyraził tez nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zmieni orzeczenie - podaje onet.pl.

- Jeśli się tak nie stanie, będę dążył do wyeliminowania przepisu, który stał się podstawą wydania wyroku - stwierdził.

- Tu mieliśmy do czynienia z odmową, bo treści były sprzeczne z wartościami, które wyznawał drukarz. Mam nadzieję, że TK wypowie się co do wniosku, jaki skierowałem. Mam nadzieję, że wolność w Polsce nie będzie ograniczana - mówił minister sprawiedliwości, wyliczając artykuły, które gwarantują w Polsce wolność wiary i światopoglądu.

- Uważam ten wyrok za zły znak i sygnał i mam nadzieję, że zostanie on zniwelowany przez TK. Jeśli to się nie stanie, to będę działał w celu eliminacji tego przepisu z prawa - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dziś Sąd Najwyższy - po tygodniu odroczenia - podjął decyzję w sprawie drukarza, który odmówił usługi fundacji LGBT. SN oddalił kasację ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - To historyczne zwycięstwo równości - tak dzisiejszą decyzję Sądu Najwyższego skomentowała Kampania Przeciw Homofobii. To właśnie prawnicy organizacji od początku tej sprawy walczyli o to, by - jak twierdzili - homofobiczne uprzedzenie, którymi kierował się drukarz, zostały ocenione przez sąd. Dziś kończy się dwuletnia sądowa batalia. - Decyzja Sądu Najwyższego potwierdza, że art. 138 Kodeksu wykroczeń, zakazujący nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi chroni również przed przypadkami dyskryminowania osób z uwagi na orientację seksualną czy tożsamość płciową - podkreślają działacze KPH.

O ocenę decyzji SN dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska poprosiła prof. Mirosława Wyrzykowskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i wykładowcę na Uniwersytecie Warszawskim. W jego ocenie, dzisiejsza decyzja SN oznacza, że sfera potencjalnej dyskryminacji ze względu na orientację seksualną została znacząco zawężona. - Decyzja SN skutkuje tym, że wyrok łódzkiego sądu II instancji jest prawomocny i obowiązują reguły, dotyczące zakazu dyskryminacji w zakresie świadczenia usług - wyjaśnia prof. Wyrzykowski. - Zaś zawężenie sfery dyskryminacji oznacza, że znacząco poszerzona została wolna przestrzeń dla osób LGBT oraz organizacji, które takie osoby zrzeszają - mówi prawnik.

Jak dodaje prof. Wyrzykowski, decyzja SN ma pełne oparcie w obowiązującym prawie. - Zawsze jest dobrze, gdy prawo jest właściwie stosowane. A tu mamy właśnie przykład właściwego stosowania prawa antydyskryminacyjnego - podkreśla. - Kwestie dyskryminacji to jest bardzo trudna, złożona dziedzina, zwłaszcza gdy ta dyskryminacja oparta jest o czynniki światopoglądowo-religijne - mówi. - Wyrok tego rodzaju ma szczególne znaczenie, dlatego brawo dla Sądu Najwyższego! - kwituje prof. Wyrzykowski.

Onet.pl przypomniał, że wyrok w II instancji, uznający drukarza winnym zapadł w maju zeszłego roku w łódzkim Sądzie Okręgowym. Sąd stwierdził, że drukarz - odmawiając wykonania usługi - dopuścił się dyskryminacji na tle orientacji seksualnej. Minister Ziobro uznał ten wyrok za błędny i złożył kasację. Jak argumentował, staje po stronie wolności.

Cała sprawa zaczęła się w 2016 roku. Wtedy to sąd wyrokiem nakazowym, czyli bez rozprawy, polecił drukarzowi zapłacić dwieście złotych grzywny na rzecz skarbu państwa za "umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia, do którego był zobowiązany". Tym świadczeniem miało być wydrukowanie bannera reklamowego dla Fundacji LGBT Business Forum. Drukarz odmówił, bo - jak napisał w mailu do Fundacji - "nie przyczynia się swoją pracą do promocji ruchów LGBT". Drukarz od wyroku się odwołał, doszło do dwóch rozpraw. W I i II instancji sądy uznawały drukarza winnym, choć odstępowały od wymierzania kary - mężczyzna nie musiał płacić grzywny.

Zobacz: SN: drukarz winny, ale bez grzywny. Kasacja Ziobry oddalona

 

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego