fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Akt oskarżenia za tzw. urodziny Hitlera trafił do sądu

Słynne urodziny przywódcy III Rzeszy zorganizowano w maju 2017 r. w lesie pod Wodzisławiem
Superwizjer TVN
Do sądu trafił w środę akt oskarżenia wobec organizatorów i uczestników tak zwanych urodzin Hitlera zorganizowanych w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego - poinformowała Polskie Radio rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Akt oskarżenia dotyczy propagowania nazistowskiego ustroju państwa.

Polskie Radio podaje, iż główny organizator "uroczystości" został dodatkowo oskarżony o przygotowanie i rozpowszechnianie plakatu z zaproszeniem na spotkanie, wznoszenie nazistowskich gestów i posiadanie broni palnej bez zezwolenia. Zarzuty dotyczą także wznoszenia przez innych oskarżonych nazistowskich pozdrowień w trakcie Festiwalu Orle Gniazdo zorganizowanego przez środowiska związane z ruchem narodowym.

Przypomnijmy, iż "Urodziny Hitlera" odbyły się w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Uczestnicy, wśród nich osoby w mundurach Wehrmachtu i SS, przed "ołtarzykiem" na cześć Hitlera wychwalali jego strategiczny geniusz i wznosili toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę", częstując się tortem w barwach Trzeciej Rzeszy.

Jeden z "najlepszych strategów, dowódców i umysłów wszech czasów (...) Był prawdziwym dżentelmenem. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem. Nigdy nie przeklinał i nie pozwalał na złe zachowania" - takie między innymi słowa padały na temat Adolfa Hitlera.

Sporządzone ukrytą kamerą nagrania z tego wydarzenia ujawnił w styczniu ubiegłego roku „Superwizjer" TVN, wywołując medialną burzę.

Źródło: polskieradio24.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA