fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Małgorzata Wassermann zawalczy o Kraków

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Małgorzata Wassermann będzie najpewniej kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Krakowa.

Prawo i Sprawiedliwość intensywnie szykuje się do jesiennych wyborów samorządowych. Od kilku miesięcy partia zamawia sondaże, które mają jej pomóc w doborze najlepszych kandydatów. Jak wynika z naszych informacji, w Krakowie najlepsze wyniki w sondażach osiąga posłanka Małgorzata Wassermann, obecnie szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W drugiej turze przegrałaby wprawdzie z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim, ale jak twierdzą nasi rozmówcy, strata nie jest duża.

– Spokojnie dałoby się odrobić ją w kampanii – twierdzi nasz informator, który zna wyniki sondażu.

Pod Wawelem – podobnie jak w Warszawie – PiS zamówiło sondaże pokazujące poparcie dla trzech kandydatów. Poza Wassermann sprawdzano także poparcie dla Mariusza Andrzejewskiego, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego, oraz senatora Marka Pęka, szefa lokalnych struktur partii. Obaj osiągają dużo gorsze wyniki niż przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

– Wynika to najpewniej ze słabej rozpoznawalności. Twarz Wassermann dzięki temu, że stoi na czele komisji, jest znana – mówi nam nasz rozmówca. – Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest córką Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie w Smoleńsku – dodaje.

Silna pozycja PiS w Krakowie sprawia, że kampania w tym mieście może być jedną z ciekawszych w Polsce. Ale jak mówią nasi rozmówcy z PiS, Wassermann wcale nie kwapi się, by kandydować. Wręcz przeciwnie.

– Władze PiS będą musiały ją przekonywać do startu– twierdzi nasz rozmówca z Nowogrodzkiej. Powodem jest m.in. praca komisji śledczej ds. Amber Gold, która będzie toczyć się w trakcie kampanii wyborczej. A przed Wassermann nie tylko przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska, ale i sporządzenie raportu zamykającego działalność tej komisji.

– Pracujemy nad tym, żeby Małgorzata Wassermann była kandydatką PiS na prezydenta Krakowa – przyznał jeszcze w październiku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Większość naszych rozmówców z PiS twierdzi, że Wassermann ostatecznie da się przekonać, chociaż nie jest wykluczone, że kandydatem zostanie jednak ktoś inny.

Od 2002 roku politycy różnych opcji próbują bezskutecznie pokonać prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego. Rywalizowali z nim m.in. Zbigniew Ziobro, Jan Maria Rokita, Ryszard Terlecki i Andrzej Duda.

Sam Majchrowski nie ogłosił jeszcze decyzji o starcie w wyborach, ale większość polityków w Krakowie, z którymi rozmawialiśmy. jest przekonana, że tak się właśnie stanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostanie poparcie Platformy oraz PSL. Z kolei Nowoczesna zapowiada wystawienie własnego kandydata.

Bardzo prawdopodobne, że o fotel prezydenta Krakowa będą ubiegali się Konrad Berkowicz z Partii Wolność oraz były poseł PO i Twojego Ruchu Łukasz Gibała, który jest szefem lokalnego stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA