fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Mandaty drogowe: szykuje się duża podwyżka?

AdobeStock
Mandaty za wykroczenia drogowe mają wzrosnąć nawet trzykrotnie, a gminom nie zostanie przywrócone prawo do stawiania fotoradarów - twierdzi RMF FM.

Jak ustaliła rozgłośnia, podniesienie wysokości mandatów drogowych będzie jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się nowy rząd. Kwoty mandatów nie były zmieniane od 16 lat. Obecnie najwyższy mandat to 500 zł.  Urzędnicy dostrzegli, że  to jedna z najniższych kar w Europie i nie robi wrażenia na kierowcach. 16 lat temu to była 1/4 średniej krajowej - dziś 1/10. Ministerstwo Infrastruktury miało więc zaproponować, aby maksymalny mandat za przekroczenie prędkości wynosił 1500 zł.

Nie wiadomo jednak, czy na taką podwyżkę zgodzi się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a to ono opracowuje taryfikator - informowała dziś rozgłośnia.

Zaraz potem Ministerstwo Infrastruktury zaprzeczyło w komunikacie prasowym jakoby  prowadziło prace mających na celu zmianę wysokości mandatów karnych za przekroczenie prędkości.

- Obszar ten pozostaje poza właściwością MI. Kwestie te określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń - wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Czytaj też:

Taryfikator mandatów - nowe wykroczenia od 2016 roku

Poradnik Rzeczpospolitej: Taryfikator mandatów

RMF FM  informuje również, że nie będzie zgody rządu na przywrócenie gminom  prawa do stawiania fotoradarów. - Fotoradary nie służą do tego, aby wyrywać pieniądze z portfeli i kieszeni kierowców. Fotoradary służą do tego, żeby uspokoić ruch - argumentował minister Andrzej Adamczyk. Jeśli gminy chciałyby w tym celu mieć fotoradary, to należałoby opracować  mechanizm współdzielenie kosztów ich montażu w konkretnych miejscach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA