fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Zakaz palenia papierosów i e-papierosów w samochodzie przy dziecku

Adobe Stock
Palenie papierosów w samochodzie, w którym jedzie dziecko do 18, ma być zabronione - projekt przepisów w tej sprawie trafił do Ministra Zdrowia.

Jak donosi Radio Zet zwolennicy pomysłu wprowadzenia zakazu palenia przy dzieciach tłumaczą, że w trakcie podróży z palaczem są skazane na bierne palenie.

Obecnie w kodeksie drogowym jest przepis, który zakazuje palenia tytoniu i spożywania pokarmów kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi pasażera, niezależnie pod wieku. Jednak zakaz nie dotyczy kierowców samochodów osobowych, z wyjątkiem taksówek (art. 63 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym) oraz kierowców samochodów ciężarowych, którzy przewożą osobę w kabinie kierowcy. To oznacza, że w praktyce palenie przy pasażerze lub pasażerach jest zabronione  tylko podczas przewożenia pasażera w autobusach, taksówkach oraz   motocyklem i motorowerem.

Pomysłodawcy nowych przepisów chcą rozszerzyć zakaz na samochody osobowe. Proponują także, by  obejmował papierosy elektroniczne.

Zakaz używania wyrobów tytoniowych w samochodach w obecności dzieci obowiązuje m.in. we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze, w Australii, w wielu stanach USA i Kanady.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA