fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - nie chcieli jej na RPO, została szefową polskiego ClientEarth

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, której kandydaturę na Rzecznika Praw Obywatelskich odrzucił Sejm, została szefową Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak twierdzi, przestała brać udział w procesie wyboru nowego RPO, gdyż nie jest on oparty o kryteria merytoryczne, lecz o kwestie czysto polityczne.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, radca prawny i była pracowniczka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, udzieliła wywiadu Onetowi. Jej zdaniem to, co dzieje się z wyborem RPO po zakończeniu kadencji Adama Bodnara jest "trudne do opisania z perspektywy norm konstytucyjnych i funkcjonowania państwa prawnego".

- Wybór RPO następnej kadencji nie jest oparty o kryteria merytoryczne, tylko o kwestie czysto polityczne. Znam argumenty, że skoro to politycy wybierają rzecznika, ich wybór musi być motywowany interesami partyjnymi. Oczywiście, że to politykom w konstytucji powierzono decyzję odnośnie RPO. Nie znaczy to jednak, że RPO powinien być wybierany według sympatii politycznych. Potrzebne jest doświadczenie i wiedza prawnicza, a także szczególne przesłanki ustawowe – walory moralne i wrażliwość społeczna. Dlatego właśnie zdecydowałam, że nie będę już kandydowała na to stanowisko, bo - mówiąc kolokwialnie - ten proces to pobite gary - powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Jak stwierdziła, jest człowiekiem czynu i nie umie siedzieć z założonymi rękoma. Dlatego zdecydowała się objąć szefostwo w ClientEarth. To organizacja skupiająca prawników z wielu krajów zajmujących się ochroną środowiska.

- Chcę zmieniać Polskę. Marzy mi się kraj, w którym jest miejsce na szacunek dla drugiego człowieka, gdzie czujemy się bezpiecznie, zauważamy i dbamy o najsłabszych. Kontynuuję te działania, a możliwości zwycięskiej walki o RPO na ten moment wciąż nie widzę. Wiemy, jaka jest arytmetyka parlamentarna. Dlatego postanowiłam zakasać rękawy i działać w nowej formule. Środowisko, jak głosi nawet ustawa o jego ochronie, jest naszym dobrem wspólnym. Mam wrażenie, że w Polsce rzadko zastanawiamy się, czym w ogóle jest dobro wspólne. A to właśnie ta sfera, która mnie najbardziej interesuje - przekonuje  Rudzińska-Bluszcz.

Jak mówi, ClientEarth to duża międzynarodowa organizacja, która przenosi ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatycznymi na sale sądowe.

- To bardzo skuteczne forum walki o prawa człowieka, którym posługiwałam się niejednokrotnie w swoim życiu. ClientEarth było więc dla mnie naturalnym wyborem. Przez pięć lat prowadziłam strategiczne postępowania sądowe w biurze RPO, teraz zawężam dziedzinę swojego zainteresowania, ale pozostaję na tej samej scenie - sali sądowej - stwierdziła prawniczka.

Zaznacza jednak, że prawnicy sami nie dadzą rady, dlatego niezbędna jest synergia.

- Trzeba porzucić dawne podziały i stanąć ramię w ramię w walce o dobro wspólne. Chciałbym także dotrzeć do lokalnych działaczy i wzmocnić ich działania. Z poziomu globalnego, często dla wielu niezrozumiałego, zejść do poziomu Polski powiatowej.Niezwykle ważny jest także dialog międzypokoleniowy i budowanie na nowo zdefiniowanej umowy społecznej w walce o klimat. Młodzi ludzi interesują się tym tematem, a z drugiej strony zmiany demograficzne pokazują, że w 2050 r. blisko połowa naszego społeczeństwa będzie miała powyżej 60 lat - zaznacza nowa szefowa ClientEarth.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA