fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Jak państwo wspiera seniorów

AdobeStock
Z każdą kolejną waloryzacją staramy się wspomóc seniorów podnosząc ich świadczenia - pisze Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Jak podaje ministerstwo - szczególną uwagę przywiązuje się do wzrostu minimalnych rent i emerytur. Dodatkowym wsparciem dla seniorów jest także świadczenie Emerytura+.

Uniwersalny mechanizm waloryzacji ren i emerytur jest zapisany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Przewiduje on podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20% wzrostu realnych wynagrodzeń. Niezależnie od tego rząd wprowadza rozwiązania uzupełniające, podwyższające świadczenia emerytalno – rentowe, co widać w podejmowanych działaniach oraz dotychczasowych waloryzacjach.

Wysokość przyszłorocznej waloryzacji zostanie określona w przyszłym roku, na podstawie wskaźników makroekonomicznych, mając na względzie wysokość świadczeń emerytów i rencistów. Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24%. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2019 rok.

Już od 1 marca 2019 r. emerytury i renty co do zasady wzrosły o nie mniej niż 70 zł. W chwili obecnej najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 1 100 zł. Świadczenia te wzrosły od 2016 r. o 25%.

Prognozowany wskaźnik waloryzacji oznacza, że średnia emerytura, bez podejmowania jakichkolwiek innych działań w przyszłym roku też wzrośnie o ponad 70 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA