fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Strategia Demograficzna 2040 a zmiany w kodeksie pracy dla rodzin

minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (L), premier Mateusz Morawiecki (C) oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha (P)
minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (L), premier Mateusz Morawiecki (C) oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha (P)
PAP/Rafał Guz
Rząd ogłosił swój projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wspomóc wzrost poziomu dzietności, a co za tym idzie stopniowo doprowadzać do poziomu, który zagwarantuje zastępowalność pokoleń. Polska ma osiągnąć to poprzez długofalowe i wieloobszarowe działania mające na celu zlikwidowanie barier i ograniczeń w zakładaniu rodziny.

Jednym z założeń projektu jest zwiększenie stabilności i elastyczności pracy. Rząd chce z tego powodu wprowadzić szerokie zmiany w zakresie prawa pracy, a pierwsza część tego filaru dotyczy elastyczności wykonywania pracy:

- gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat czterech poprzez pracę zdalną lub hybrydową i elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy oraz porozumienia zawartego między pracodawcą i pracownikiem.

- Zagwarantować zmniejszenie wymiaru godzin pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat czterech przy jednoczesnym niedyskryminowaniu pracowników korzystających z takiej „ulgi” w możliwości korzystania pracowniczych przywilejów.

- Gwarancja możliwości korzystania z wszystkich form mających uelastycznić wykonywanie zadań w zależności od rodzaju pracy i porozumienia się z pracodawcą.

Czytaj też:

Powrót matki do pracy nie musi oznaczać rezygnacji z macierzyńskiego

Co do stabilności, rząd proponuje:

- ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami do lat 40. do maksymalnie 2 umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

- Rozszerzenie ochrony dla obojga rodziców.

- Wprowadzenie ochrony dla matek do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

- Ochrona dla ojców w ciągu pierwszego roku życia, w małżeństwie ta ochrona miałaby obowiązywać od momentu zajścia w ciążę.

- Obowiązek pracodawcy informowania pracowników o przysługujących im prawach i uprawnieniach z tytułu zawarcia umowy o pracę.

Te wszystkie zmiany mają poprawić wskaźnik dzietności w Polsce, który od 1998 roku oscyluje poniżej 1,5 – w 2019 roku było to jedynie 1,42. Zastępowalność pokoleń gwarantowana jest w momencie, gdy wskaźnik podaje 2,1 czyli gdy na sto kobiet przypada 210 urodzeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA