fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Białoruś i Rosja mają wspólny hymn

Moskwa
AFP
W Mińsku zaprezentowano hymn Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Ma być też flaga i godło.

Białoruskie media poinformowały, że w Mińsku i Moskwie zakończył się trwający od maja konkurs, w trakcie którego został wybrany hymn Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (PZBiR). Konkurs przeprowadzała Rada Społeczna PZBiR, ostatecznie nowy hymn wejdzie w życie, jeżeli zostanie zatwierdzony przez białoruskie i rosyjskie władze.

Wykonawcą hymnu jest znany białoruski piosenkarz Anatolij Jarmolenko, lider zespołu muzycznego Siabry. Ma tytuł "zasłużonego artysty" Białoruskiej SRR oraz "ludowego artysty" Republiki Białoruś. Autorami nowego hymnu są członek rządowego Związku Pisarzy Białorusi generał-major Iwan Owsiannikow oraz "zasłużony artysta Rosji" Simon Asiaszwili.

- Nad Białorusią i Rosją świeci jedyna gwiazda na wieki. Każde czasy pokonamy, łącząc wspólne korzenia. Zawsze będziemy szanować braterstwo i nigdy go nie zdradzimy. Przekazów przodków nie zapomnimy. Związek nasz jest niezłomny - przytaczają słowa nowego hymnu białoruskie media.

Podpisane pomiędzy Mińskiem a Moskwą w 1999 roku porozumienie o "utworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji" zakładało, że w przyszłości ma pojawić się wspólny hymn, godło i flaga. Rada Społeczna PZBiR już zapowiedziała, że wspólne symbole zostaną zaprezentowane już w lutym. Porozumienie z 1999 roku zakłada m.in. utworzenie wspólnego rządu, parlamentu, sądów oraz całkowite ujednolicenie systemów prawnych.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusi 14 grudnia "głębszą integrację" w ramach porozumienia "o państwie związkowym". Wtedy Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że chodzi tak naprawdę o "wchłonięcie Białorusi przez Rosję". W Moskwie ostatnio wielokrotnie zasugerowano, że od realizacji tego porozumienia zależy dalsze rosyjskie wsparcie finansowe dla Białorusi. 25 grudnia w Moskwie odbędzie się spotkanie Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, w Mińsku liczą na kompromis.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA