fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Putin odsłonił pomnik Aleksandra III na Krymie

Prezydent Rosji Władimir Putin w Liwadii
AFP
Pomnik rosyjskiemu cesarzowi odsłonięto w Jałcie na anektowanym Krymie.

Aleksandr III jest uważany za jedną z ulubionych postaci historycznych rosyjskiego prezydenta. Na kilkumetrowym monumencie została zamieszczona słynna wypowiedź rosyjskiego monarchy: "Rosja ma tylko dwóch sojuszników – armię i flotę". Pomnik postawiono w parku w Liwadii, na miejscu gdzie niegdyś stał Mały Pałac (zniszczony podczas II wojny światowej). To tam zmarł przedostatni rosyjski car.

- Jego nazywali carem-pokojowcem, ale, jak mówił Siergiej Witte (premier Rosji w latach 1905-1906 - przyp. red.), on dał Rosji te 13 lat pokoju nie ustępstwami, ale sprawiedliwą i niezmienną stanowczością - powiedział Putin, cytowany przez dziennik Komsomolska Prawda. - Aleksandr III walczył o interesy państwa bezpośrednio i otwarcie, taka polityka zapewniła zwiększenie wpływów Rosji, wzrost jej autorytetu na świecie - mówił.

Aleksandr III Romanow panował w Rosji w latach 1881-1894. Przyjął władzę po swoim ojcu Aleksandrze II, zamordowanym w zamachu. Odrzucił zapoczątkowane przez Aleksandra II liberalne reformy i wzmocnił władzę. Rządy Aleksandra III opierały się na formule: "prawosławie-samowładztwo-narodowość".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA