fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Będzie pozew za "Rzecznika Praw Bandyty"?

Jacek Ozdoba
rp.pl
"To są metody Rzecznika Praw Obywatelskich? Straszenie pozwami? Lepiej jak RPO zajmie się pokrzywdzonymi lokatorami i odszkodowaniami" – napisał na Twitterze Jacek Ozdoba, warszawski radny PiS.

To jego reakcja na zapowiedź zastępczyni RPO dr Hanny Machińskiej o podjęciu wobec niego kroków prawnych. Wcześniej radny Ozdoba określił Adama Bodnara mianem „rzecznika praw bandyty", po jego wypowiedzi dotyczącej zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o bestialskie zamordowanie 10-latki z Mrowin.

Jacek Ozdoba odnosząc się do krytycznego stanowiska RPO ws. zatrzymania mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin powiedział w Polsat News, że Rzecznik Praw Obywatelskich rozczarował.

- Dzisiaj staje się rzecznikiem praw bandyty. On się nie postawił w roli rodziców ofiary, czy w ogóle rodziny tej zamordowanej w okrutny sposób dziewczynki, tylko twierdzi, że policja użyła nieproporcjonalnych środków – dodał.

Do tych słów odniosła się zastępczyni RPO dr Hanna Machińska w rozmowie z portalem Onet. - Z pewnością tak tego nie zostawimy. Są pewne granice wolności słowa. Powtórzę: to sytuacja niebywała – mówiła dr Machińska. Nie wykluczyła podjęcia kroków prawnych przeciwko politykowi.

W odpowiedzi radny Ozdoba napisał na Twitterze: - To są metody Rzecznika Praw Obywatelskich? Straszenie pozwami? Lepiej jak RPO zajmie się pokrzywdzonymi lokatorami i odszkodowaniami. Jak widać woli Pan bronić oskarżonego o zabójstwo 10-letniego dziecka... W sprawie Stefana W. (podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza- red). już tak aktywny Pan nie był".

10-letnia Kristina zaginęła w czwartek 13 czerwca. Gdy nie wróciła do domu ze szkoły, rozpoczęto energiczne poszukiwania. Zakończyły się one po kilku godzinach odnalezieniem zwłok dziewczynki w lesie w odległości kilku kilometrów od jej domu. Śledczy informowali, że przyczyną śmierci dziecka były rany zadane nożem. Kilka dni po zbrodni policja zatrzymała 22-letniego Jakuba A., znajomego matki dziecka.

Usłyszał on zarzuty: zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz znieważenia zwłok, a także zarzut podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Z ustaleń śledczych wynika, że 22-latek planował i przygotowywał zabójstwo od dłuższego czas. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Po zatrzymaniu Jakuba A. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur działający przy Rzeczniku Praw Obywatelskich wydał oświadczenie w związku z zatrzymaniem i traktowaniem Jakuba A. przez policję. Napisano w nim, że środki użyte wobec mężczyzny były nieproporcjonalne, bo nie stawiał on oporu i miały charakter pokazowy. Kolejne zaniedbanie to brak obrońcy.

Źródło: rp.pl/ Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA