fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Poseł PiS zawiadomi prokuraturę w sprawie wypowiedzi Jażdżewskiego. "To była mowa nienawiści"

Poseł PiS Jan Mosiński zapowiada zawiadomienie prokuratury w sprawie wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego „Liberté" przed głośnym wykładem Donalda Tuska na UW.
materiały prasowe
Jan Mosiński zapowiada zawiadomienie prokuratury w sprawie wypowiedzi Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego "Liberté" przed głośnym wykładem Donalda Tuska na UW.

- W poniedziałek składam zawiadomienie do prokuratury za szerzenie mowy nienawiści przez red. Leszka Jażdżewskiego – zapowiedział na Twitterze poseł.

Dodał, że „jest przekonany, że doszło do przestępstwa stypizowanego w art. 257 Kodeksu karnego. Stop chrystianofobii!"

Artykuł ten mówi, że kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

W krótkim wystąpieniu poprzedzającym wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim Leszek Jażdżewski powiedział m.in. - "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Redaktor naczelny „Liberté" dodał też, „dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków".

- Ale rywalizacja na inwektywy i złe emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi –mówił Leszek Jażdżewski.

Dodał, że „ten kto szuka transcendencji i absolutu w Kościele, będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - mówił Jażdżewski.

Jego wypowiedź odbiła się szerokim echem. Potępił ją rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.- Piątkową wypowiedź red. Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących – ocenił w ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że „ze smutkiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju słowa padają na polskim uniwersytecie". -„Pan Jezus uczy nas w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale mimo to Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: +chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże+" – dodał rzecznik Episkopatu Polski.

Także Platforma Obywatelska odcięła się od wypowiedzi Jażdżewskiego. - Forma tego wystąpienia jest moim zdaniem nie do przyjęcia. O kryzysie w Kościele, który jest sprawą dużej wagi, nie należy mówić w sposób, który nie jest poważny i odpowiedni do okoliczności. Uważam, że forma tego wystąpienia nie była poważna — powiedział Jan Grabiec, rzecznik PO.

Od słów Leszka Jażdżewskiego odciął się też PSL. - Nie zgadzamy się na politykę w Kościele. Ale też na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła – powiedział szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas konwencji w Białymstoku.

Zapowiedź posła Mosińskiego o złożeniu zawiadomienia do prokuratury na jego profilu na Twitterze skomentowało kilkaset osób.

- Dziękuję, obawiam się że nadzwyczajna kasta uniewinni, ale złożyć należy – napisał jeden z internautów.

Inny dodał: - „Panie Pośle dziękuję bardzo nie można dalej pozwalać na opluwanie Kościoła, to jest już nie do zniesienia, Kościół to my wszyscy".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA