fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Debata w Kijowie: kandydaci padli na kolana

Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełenski
AFP
W Kijowie odbyła się debata kandydatów na prezydenta. MSW szacuje, że na stadionie "Olimpijskim" w Kijowie zebrało się 60 tys. widzów.

Debata starającego się o reelekcję prezydenta Petra Poroszenki i aktora kabaretowego Wołodymyra Zełenskiego rozpoczęła się o 19.00. Rozmowę moderowali znani ukraińscy dziennikarze Andrij Kulikow i Ołena Froliak. Na powitanie kandydaci uścisnęli sobie dłonie, a tuż potem zaczęła się fala wzajemnych oskarżeń, która trwała przez nieco ponad godzinę.

Debatę rozpoczął Zełenski, który oświadczył, że w 2014 roku popierał Poroszenkę jako kandydata na prezydenta . - Pomyliłem się, wszyscy się pomyliliśmy. Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że jego "żyć po nowemu" dla nas będzie oznaczało "przeżyć"? Czy mogliśmy wyobrazić, że jego "zakończę wojnę w dwa tygodnie" skoczy się dla nas Iłowajskiem i Debalcewem (trwały tam najcięższe walki w Donbasie w 2014 roku - red.)? Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że jego obietnice dotyczące wzbogacenia Ukraińców będą oznaczały wzbogacenie jego ludzi? Czy mogliśmy sobie wyobrazić, że na "rewolucji godności" skorzystają niegodni ludzie?- zaatakował Poroszenkę Zełenski.

Opowiedział o tym, że odbył rozmowę z Poroszenką i ten próbował przekonywać go, by nie startował w wyborach. - Mówił mi pan "po co ci to Wołodia",  i że będę mniej zarabiał, i nie będę widywał żony. Pamięta pan? - zapytał Zełenski.

W swoim przemówieniu Poroszenko mówił o rosyjskiej agresji i o tym, że w obecnej sytuacji Ukraina potrzebuje "odważnego prezydenta", który będzie sprawował funkcję dowódcy sił zbrojnych. - Gdy kraj cztery lata temu potrzebował wsparcia i ochotników, Wołodymyr chował się przed poborem do wojska. To będzie słaby przywódca kraju, który nie będzie w stanie odpierać ciosów Putina - mówił Poroszenko zwracając się do Zełenskiego - Na razie mamy jedynie ładne opakowanie i każdy widzi w nim to, co chce widzieć. Sam pan powiedział, że jest pan kotem w worku. A jest pan workiem, w którym znajdują się cztery koty: oligarchowie, byli członkowie Partii Regionów (na czele tej partii stał zbiegły do Rosji prezydent Wiktor Janukowycz - red.) i wszyscy pozostali, którzy zagrażają mojemu państwu - przemawiał prezydent Ukrainy.

Komik z kolei przeczytał z kartki pytania do Poroszenki, które nadesłali mu internauci. Mówił raz po ukraińsku, raz po rosyjsku. Pytał m.in. o to, dlaczego mając najbogatszego w historii kraju prezydenta, Ukraina jest niemal najbiedniejszym krajem. - Dlaczego podpalaczy sklepów Roshen (należą do Poroszenki - red.) znaleziono w ciągu czterech godzin, a podpalaczy magazynów broni i tych, którzy wysadzili w powietrze samochód Pawła Szeremeta nie mogą znaleźć od kilku lat? Dlaczego po pięciu latach nie znamy nazwisk zabójców na Majdanie? Jak można było po pięciu latach wojny wysyłać marynarzy do Cieśniny Kierczeńskiej na pewną śmierć? Ile jeszcze pan potrzebuje pieniędzy z budżetu, by się najeść? Jak pan śpi w nocy? - przekazywał Zełenski pytania swoich zwolenników urzędującemu prezydentowi. - Lepiej być kotem w worku, niż wilkiem w owczej skórze - zwrócił się do swojego oponenta komik.

- Widzimy to totalny brak kompetencji. Jak by pan był na froncie, nie zadawałby pan takich pytań - mówił Poroszenko. Mówił też o tym, że gdy przejmował Ukrainę "z wyczyszczonym budżetem", Zełenski "obrażał Ukrainę" w swoich żartach. - Nie pan będzie mi zadawać pytania, tylko naród ukraiński, który mnie wspiera - mówił.

Odpowiadając na to Zełenski powiedział, że odwiedzał ukraińskich żołnierzy w Donbasie i nie ukrywał się przed poborem. - Jestem osobą publiczną, nigdzie się nie chowałem. Znów pan kłamie - rzucił do Poroszenki. Oświadczył, że odkąd wybuchła wojna w Donbasie, nie był w Rosji. W pewnym momencie komik stwierdził, że jest gotów paść na kolana przez każdą matką i żoną, które straciły swoich synów i mężów na wojnie w Donbasie. I Zełenski klęknął przed stadionowym tłumem. Poroszenko z kolei odwrócił się i klęknął przed kobietą, która stała za jego plecami.

Debata przekształciła się w maraton wzajemnych oskarżeń. Poroszenko oskarżał Zełenskiego o powiązania z oligarchami i sugerował, że nie będzie samodzielnym prezydentem. Zełenski przypominał prezydentowi o licznych aferach korupcyjnych, których w ostatnich latach nie nadążały opisywać ukraińskie media. Podczas debaty żaden z kandydatów nie poruszył tematu swojego programu wyborczego. Na zakończenie debaty jej uczestnicy i wszyscy obecni na stadionie odśpiewali hymn Ukrainy.

Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się w niedzielę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA