fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosyjskie media: Białoruś chce manewrów NATO

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko
AFP
Popularny rosyjski portal twierdzi, że władze w Mińsku poszukują sojuszników na Zachodzie.

Znany rosyjski portal Lenta.ru, powołując się jednocześnie na kilka źródeł twierdzi, że wiceszef MSZ Białorusi Oleg Krawczenko zaproponował niedawno w Waszyngtonie przeprowadzenie na terenie Białorusi manewrów NATO.

Wiceszef białoruskiej dyplomacji miał też poprosić Amerykanów o wysłanie na Białoruś specjalistów ds. sieci społecznościowych oraz kontroli w sieci. Takie propozycje miały paść, jak twierdzi rosyjski portal, podczas zamkniętego spotkania w biurze Atlantic Council w Waszyngtonie, w którym 31 stycznia brał udział białoruski dyplomata.

Portal twierdzi, że prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko ostatecznie podjął decyzję w sprawie poprawy relacji z Zachodem, po tym jak Rosja nie zgodziła się na kompensowanie strat Białorusi z powodu przeprowadzanego przez Rosję manewru podatkowego.

Od pierwszego stycznia Białoruś musi płacić więcej za rosyjską ropę - a w ciągu najbliższych pięć lat kraj może stracić w związku z tym nawet 10 mld dolarów.

Na początku grudnia Moskwa zaproponowała Białorusi "głębszą integrację" w ramach podpisanego w 1999 roku porozumienia "o utworzeniu Państwa Związkowego Białorusi i Rosji". Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew zaproponował Białorusi m.in. wprowadzenie wspólnej waluty (chodzi oczywiście o rosyjski rubel) oraz wspólnej polityki pieniężnej i podatkowej.

Pod koniec stycznia występując podczas Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu, amerykański generał Ben Hodges, zachęcał polskich przedsiębiorców do inwestowania na Białorusi. - Jeśli Białoruś będzie w stanie zwiększyć swoje poczucie samowystarczalności oraz suwerenności i będzie kontynuować sprzeciw wobec rosyjskich prób umieszczenia tam swoich wojsk, wtedy możemy być pewniejsi bezpieczeństwa Polski, Litwy oraz Łotwy - mówił Hodges.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA