fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Soeder i Laschet gotowi zastąpić Merkel

AFP
Liderzy CSU i CDU wyrazili gotowość do ubiegania się o stanowisko kanclerza Niemiec.

- Markus Soeder i ja odbyliśmy długą rozmowę. Zadeklarowaliśmy naszą gotowość do ubiegania się o stanowisko kanclerza - powiedział lider CDU Armin Laschet na konferencji prasowej. Dodał, że kandydat wkrótce ma zostać wybrany.

Wybory parlamentarne w Niemczech zaplanowano na 26 września. Wciąż nie wiadomo, czy kandydatem CDU/CSU na stanowisko kanclerza zostanie przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej czy Unii Chrześcijańsko-Społecznej.

Premier Bawarii i lider CSU Markus Soeder powiedział w niedzielę, że jeżeli otrzyma poparcie CDU, będzie gotów, by zostać kandydatem frakcji na stanowisko kanclerza. To pierwsza tego typu deklaracja tego polityka.

Agencja Reutera zauważa, że w sondażach Soeder wyprzedza Lascheta, który cieszy się jednak poparciem wpływowych premierów krajów związkowych.

- Jeśli wziąć pod uwagę nastroje w CDU, decyzja (w sprawie wspólnego kandydata - red.) powinna zostać podjęta bardzo szybko - powiedział Laschet w rozmowie z "Bild am Sonntag".

W dotychczasowej historii kanclerzem Niemiec nigdy nie był przewodniczący CSU.

Angela Merkel była w latach 2000-2018 przewodniczącą CDU. Od 2005 r. stoi na czele rządu federalnego. Kanclerz zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję.

W wyborach w 2017 r. konserwatyści zdobyli w Niemczech 33 proc. głosów. Według ostatnich sondaży, poparcie dla CDU/CSU spadło do 27 proc.

Kandydatem SPD na kanclerza będzie wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz. Zieloni mają ogłosić swą nominację 19 kwietnia.

Źródło: rp.pl / Reuter
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA