fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Węgry: Poparcie dla Fideszu niższe niż dla zjednoczonej opozycji

Viktor Orban
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Poparcie dla rządzącego Węgrami Fideszu jest mniejsze niż poparcie dla sojuszu partii opozycyjnych, które mają wystartować z jednej listy w wyborach z 2022 roku - wynika z sondażu instytutu Republikon opublikowanego na stronie Telex.hu.

Orbana, który nieprzerwanie od 2010 roku jest premierem Węgier, czekają najtrudniejsze jak od tego czasu wybory parlamentarne - Węgry borykają się z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i jej gospodarczymi skutkami. Na Węgrzech doszło też do zjednoczenia wszystkich partii opozycyjnych przeciwko Fideszowi.

W niedzielę sześć węgierskich partii opozycyjnych uzgodniło, że przeprowadzą prawybory i wystawią przeciwko Fideszowi jedną listę we wszystkich okręgach wyborczych. Koalicja ta będzie mieć też wspólnego kandydata na premiera.

W sondażu przeprowadzonym 8-15 grudnia łączne poparcie dla partii opozycyjnych wynosi 35 proc. (o trzy punkty procentowe więcej niż w listopadzie).

Poparcie dla Fideszu spadło o 2 punkty procentowe, do 30 procent.

W sondażu Median z ubiegłego tygodnia poparcie dla Fideszu spadło o 6 punktów procentowych - do 34 proc. Opozycja łącznie cieszy się poparciem 36 proc. respondentów.

Nawet prorządowy instytut Nezopont w ubiegłym tygodniu opublikował sondaż w którym Fidesz wprawdzie wygrywa z poparciem 42 proc. ale partie opozycyjne łącznie cieszą się poparciem 40 proc. respondentów - o 9 punktów procentowych więcej niż w lipcu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA