fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dyrektor Muzeum w Budapeszcie porównał Sorosa do Hitlera

George Soros
Harald Dettenborn, CC BY 3.0 DE , via Wikimedia Commons
Szilard Demeter, dyrektor Muzeum Literatury w Budapeszcie, powołany przez Viktora Orbana na stanowisko komisarza nadzorującego produkcje węgierskiej kultury, w artykule umieszczonym w prorządowym serwisie internetowym Origo porównał George'a Sorosa do Adolfa Hitlera. Po tym, jak jego słowa wywołały oburzenie, Demeter oświadczył, że wycofuje swój artykuł.

"Europa jest komorą gazową George'a Sorosa" - napisał Demeter w artykule, który potem wycofał. "Trujący gaz wydobywa się z kapsuły multikulturalnego, otwartego społeczeństwa, które jest zabójcze dla europejskiego sposobu życia" - dodał.

Artykuł wywołał oburzenie społeczności żydowskiej na Węgrzech, w tym Zjednoczonej Kongregacji Węgierskich Żydów, która nazwała publikację "niewybaczalną" i "niesmaczną".

"To podręcznikowy przypadek relatywizacji Holokaustu, w związku z czym jest niespójny z rządowymi deklaracjami braku tolerancji dla antysemityzmu" - oświadczyła Kongregacja.

W oświadczeniu umieszczonym w niedzielę  w serwisie Origo Demeter oświadczył, że wycofuje artykuł "niezależnie od tego, co myśli". Dodał, że skasuje swój profil na Facebooku.

Demeter przyznał rację tym, którzy zarzucali mu, iż porównanie kogoś do nazistów może "w sposób niezamierzony wyrządzić szkodę pamięci o ofiarach" Holokaustu.

W swoim artykule Demeter porównał Sorosa do Adolfa Hitlera, nazywając go "liberalnym Führerem", którego "liberalna, aryjska armia ubóstwia bardziej niż (aryjska armia) Hitlera".

Artykuł Demetera potępiła m.in. ambasada izraelska w Budapeszcie.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA