fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wybory w USA. Prokuratorzy zajmą się "istotnymi" nieprawidłowościami

prokurator generalny USA William Barr i prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
AFP
Prokurator generalny USA William Barr upoważnił prokuratorów federalnych do zajęcia się sprawą "istotnych" zarzutów dotyczących nieprawidłowości w głosowaniu w wyborach prezydenckich w USA.

W Stanach Zjednoczonych dobiega końca liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich. Według amerykańskich mediów, kandydat Demokratów senator Joe Biden zapewnił sobie ponad 270 głosów w Kolegium Elektorów i to on w styczniu zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Czytaj także: Prezydent Trump zwolnił sekretarza obrony USA

Obecny prezydent Donald Trump kwestionuje wyniki wyborów. Jego obóz twierdzi, że w kilku kluczowych stanach doszło do nieprawidłowości, związanych głównie z głosowaniem korespondencyjnym. We wtorek spodziewane są kolejne wnioski sądowe w tej sprawie.

Prokurator generalny William Barr rozesłał do prokuratorów federalnych pismo, w którym upoważnił ich do sprawdzenia "istotnych zarzutów" dotyczących nieprawidłowości w głosowaniu i liczeniu głosów.

Barr zastrzegł, że mało wiarygodne i naciągane zarzuty nie powinny być podstawą śledztwa. Z pisma prokuratora generalnego nie wynika, by Departament Sprawiedliwości odkrył nieprawidłowości, które mogły wpłynąć na wynik wyborów.

W reakcji na pismo prokuratora generalnego do dymisji podał się Richard Pilger, który przez lata stał na czele Wydziału ds. Przestępstw Wyborczych w Departamencie Sprawiedliwości.

Krytycznie do decyzji Barra odniósł się sztab Joe Bidena.

Kolegium Elektorów, które dokona formalnego wyboru prezydenta, zbierze się 14 grudnia.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia 2021 r.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA