fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tusk: Taka opozycja nie ma racji bytu. Kukiz: Wraca Koryto+

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, i to w czasie kryzysu, nie ma racji bytu - napisał w mediach społecznościowych były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Plany zwiększenia uposażeń krytykują nieliczni politycy.

Tusk skomentował w ten sposób projekt podwyższenia uposażenia wszystkim wysokim urzędnikom państwowym - prezydentowi, premierowi, ministrom i wiceministrom, posłom i senatorom. W przypadku parlamentarzystów podwyżka wyniosłaby 50 procent.

Zgodnie z projektem wzrosłyby także znacznie subwencje partyjne, pensję, w wysokości prawie 18 tys. zł otrzymywałaby też Pierwsza Dama.

Jak tłumaczył dziś w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, płace wysokich urzędników państwowych powinny być atrakcyjne, by uniknąć takich sytuacji, że "wiceministrami zostają osoby z łapanki".

Według projektu  inicjatywy ustawodawczej Sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych uposażenie polityków miałoby wzrosnąć następująco:

- prezydenta - o 106 proc. (do 26 tys. zł, obecnie 12 600);

- premiera - o 100 proc. (do 22 tys, onecnie 11 tys.);

- ministrów - o 78 proc. (do 18 tys., obecnie  10 100);

- wiceministrów - o 113 proc. (do 17 tys., obecnie 8 tys.);

- marszałków Sejmu i Senatu - o 51 proc. (do 22 tys., obecnie 14 tys.);

- posłów i senatorów - o 58 proc. (do 12 600, obecnie 8 tys.);

- pensja Pierwszej Damy - 18 tys. zł.

Przeciwko podwyżkom opowiedział się senator KO Jacek Bury, który zaapelował do rządzących i popierającej projekt opozycji o "zatrzymanie pazerności" i zapowiedział wyłamanie się z dyscypliny partyjnej.

Skrytykował je również lider Kukiz'15, Paweł Kukiz.

Przeciwko podwyżkom opowiedzieli się  także posłowie Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej...

... i Franciszek Sterczewski również z KO.

Planowany wzrost uposażeń skomentował były lider PO i premier Donald Tusk, który nie szczędził ostrych słów popierającej podwyżki opozycji.

"Perfect Timing Day: przyznać wielkie podwyżki prezydentowi, rządowi i parlamentowi w rocznicę strajku 1980, w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada, w szczycie pandemii, kiedy zaczyna się głęboka recesja" - napisał Tusk.

W kolejnym tweecie dodał:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA