fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Niemiecki rząd ma dowody na współpracę Huawei z wywiadem Chin

AFP
Niemiecki rząd jest w posiadaniu dowodów, że Huawei, czołowy producent sprzętu telekomunikacyjnego z Chin, współpracuje z chińskim wywiadem - pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt".

"Pod koniec 2019 roku USA przekazały Niemcom materiały wywiadu, z których wynika, że firmie Huawei udowodniono współpracę z chińskim wywiadem" - informuje niemiecki dziennik, powołując się na niejawny dokument niemieckiego MSZ.

Huawei wydał oświadczenie w sprawie informacji podanych przez dziennik "Handelsblatt". "Huawei nigdy nie zrobił i nigdy nie będzie robił niczego, co zagrażałoby bezpieczeństwu sieci i danych klientów. Jeśli artykuł w Handelsblatt sugeruje, że coś takiego miało miejsce, to zdecydowanie go odrzucamy. W materiale zarzuca się, że dowody na to zostały przedstawione przez rząd USA pod koniec grudnia. Zgodnie z ostatnimi publicznymi wypowiedziami wysokiej rangi przedstawicieli niemieckiego rządu, nie zmienili oni od tego czasu swojego stanowiska w sprawie Huawei. Artykuł Handelsblatt powtarza więc bezpodstawne zarzuty, nie przedstawiając żadnych dowodów" - głosi treść oświadczenia. 

Rząd kanclerz Angeli Merkel jest podzielony w kwestii tego, czy produkty Huawei stwarzają zagrożenie dla niemieckiej gospodarki. Wszyscy trzej operatorzy sieci komórkowej w Niemczech są klientami chińskiej firmy.

W artykule "Handelsblatt" czytamy, że wśród materiałów przekazanych Niemcom przez USA znajdują się niezbite dowody, że chińskie firmy nie mogą budzić zaufania w kontekście budowy w Niemczech sieci 5G.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA