fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Izrael: Kneset się rozwiązał. Będą trzecie wybory w ciągu roku

AFP
2 marca w Izraelu odbędą się przedterminowe wybory do Knesetu - będą to już trzecie wybory do izraelskiego parlamentu w ciągu roku. W nocy ze środy na czwartek 94 głosami "za" przy braku głosów sprzeciwu, izraelski parlament dokonał samorozwiązania - informuje Reuters.

Przyspieszone wybory są efektem impasu do jakiego doszło w Knesecie - ani Likud Beniamina Netanjahu, ani koalicja Niebiesko-biali nie byli w stanie stworzyć większości liczącej 61 parlamentarzystów (w 120-osobowym Knesecie). Rozmowy na temat wielkiej koalicji Likudu z Niebiesko-białymi również zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ obie strony nie były w stanie porozumieć się co do tego kto w takim koalicyjnym rządzie jako pierwszy objąłby tekę premiera.

Wybory do Knesetu odbyły się już 8 kwietnia i 17 września. Za każdym razem ani Likud i jego koalicjanci, ani Niebiesko-biali i ich koalicjanci, nie byli w stanie zdobyć większości.

Kolejne wybory, które będą mieć miejsce 2 marca, odbędą się w cieniu oskarżenia o korupcję, nadużycie władzy oraz defraudację, jakie przedstawił szefowi rządu prokurator generalny.

Netanjahu odrzuca te oskarżenia twierdząc, że prokuratura chce dokonać zamachu stanu wymierzonego w niego. Przeciwnicy Netanjahu zarzucają mu, że takimi słowami godzi w rządy prawa i chce się przedstawiać jako ofiara szeroko zakrojonego spisku.

Zgodnie z izraelskim prawem Netanjahu nie jest zobligowany do rezygnacji ze stanowiska premiera w związku z aktem oskarżenia. Jako szef rządu może prosić Kneset o zapewnienie mu immunitetu, który będzie go chronił przed procesem.

Do czasu stworzenia nowego rządu po wyborach z 2 marca, Netanjahu będzie nadal stał na czele rządu. Obecny premier rządzi Izraelem od marca 2009 roku. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA