fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Amerykański Senat uznał rzeź Ormian za ludobójstwo

AFP
Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął rezolucję, która uznaje za ludobójstwo masową rzeź Ormian. Decyzja ta doprowadziła do wściekłości władze w Turcji i wywoła większe napięcie na linii Ankara - Waszyngton.

Turcja potępiła ten krok, twierdząc, że nie przyczyni się on do poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Ankarę i Waszyngton, sojuszników w NATO, dzieli już kilka kwestii, w tym zakup przez Turcję rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej i polityka wobec Rosji.

Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję w tej sprawie już w październiku, jednak głosowanie w Senacie było wielokrotnie blokowane przez partyjnych kolegów prezydenta Donalda Trumpa.

- Senat wreszcie stanął w obronie potwierdzenia historii - powiedział senator Demokratów Bob Menendez, który był jednym ze współautorów dokumentu.

Zgodnie z rezolucją Stany Zjednoczone uznają za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917.

Ankara przyznaje, że wielu Ormian żyjących w Imperium Osmańskim zginęło w starciach, jednak kwestionuje dane liczbowe i zaprzecza, by morderstwa były systematycznie organizowane i stanowiły ludobójstwo.

Ibrahim Kalin, rzecznik tureckiego prezydenta, powiedział, że Turcja "zdecydowanie potępiła i odrzuciła" ten krok.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA